<P class="MsoNormal">Erőre kaptak az európai piacok - az amerikai papírokkal nem kereskednek

Vágólapra másolva!
A New York-i terrortámadást követő káosz a piacokon is éreztette hatását, mára azonban mintha magukra találtak volna a tőzsdei indexek. Utoljára az Öböl-háború kezdetekor tapogatóztak ekkora sötétben az elemzők. Az európai értéktőzsdék és alternatív piacok közben felfüggesztették az amerikai részvények kereskedelmét.
Vágólapra másolva!

A londoni FTSE 100-as indexe 2 százalékot erősödött a szerdai nyitás óta, így némileg sikerült ellensúlyoznia a tegnapi - az 1987-es krach óta nem látott mértékű - egynapos, 5,8 százalékos esést.

A párizsi CAC 1,5 százalékot faragott le a tegnapi zuhanásból, míg a DAX is enyhe emelkedéssel indított a mai napon, melyet röviddel utána újabb bizonytalanság, majd esés követett. Frankfurti kereskedők a Handelsblatt-nak elmondták, csak a kiemelkedően fontos megbízásokat teljesítik mindaddig, amíg ki nem derül, milyen hatással lesznek a terrortámadások a világgazdaság egészére.

A biztosítók és a légitársaságok a legnagyobb vesztesek

Igen rossz rajtot vettek azon légitársaságok papírjai, melyek járataik egy részének törlését jelentették be. Közülük az Air France 12 százalékkal, a Lufthansa 8,5 százalékkal olcsóbbodott szerdán, ráduplázva a keddi veszteségekre.

Átlagban szerdán kora délutánig 2,2 százalékot nyertek a gyógyszeripari részvények, 5,1 százalékot vesztettek a biztosítók. A GlaxoSmithKline 4,4 százalékot, az AstraZeneca 3,2
százalékot nyert. Az AXA közel 10 százalékot, az Allianz 5,7 százalékot vesztett. A keddi piac egyetlen nyertese, az energiaágazat 4,4 százalékkal esett vissza szerdán. A British Petroleum és a Shell több mint 5 százalékkal gyengült.

Nincs kereskedés amerikai részvényekkel

Az európai értéktőzsdék és alternatív piacok szerdán felfüggesztették az amerikai részvények kereskedelmét, részint kegyeletből, részint azért, mert nincs iránymutatás New Yorkból, ahol a piacok második napja zárva tartanak.

Nem forgalmazunk ma amerikai részvényeket, mert ez nem megy az amerikai hazai árak nélkül - mondta a londoni értéktőzsde (LSE) egyik szóvivője. A londoni értéktőzsdén 48 amerikai részvényből van kínálat.

Az Instinet nemzetközi alternatív piac és a Nasdaq Europe sem forgalmaz amerikai részvényeket szerdán, és hasonló bejelentést tett a frankfurti értéktőzsde is.

Az európai forgalmazók körében általános a nézet, hogy a New York-i piacok ezen a héten már nem nyitnak ki. A Nasdaq ugyan elektronikus piac, de a New York-i értéktőzsde (NYSE) nélkül az sem működhet érdemben.

(Üzleti Negyed)