Alig értékelt a közbeszerzési eljárás

Vágólapra másolva!
Csupán 3 százalékkal haladta meg az első háromnegyed év közbeszerzési eljárásainak a száma az elmúlt év azonos időszakában lefolytatott eljárásait, míg értékben az ez évi 414 milliárd forint, 15 százalékos emelkedést mutat. Még mindig magas a nem nyílt eljárások száma.
Vágólapra másolva!

Az idén szeptember végéig 2515 eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le, összesen 414 milliárd forint értékben - jelentette be Tunyogi László, a Magyar Közbeszerzési Hírbörze Kft. vezetője pénteki sajtótájékoztatóján. A társaság a Perfekt csoport tagja.

Ezt 886 szervezet indította, átlagosan 3,21 darabot, 467 millió forint értékben. A legtöbb ajánlatot, 57-et a Budapesti Közlekedési Rt. kérte (második 44-gyel a HM Beszerzési és Biztonsági Beruházási Hivatala, harmadik 42-vel a Fővárosi Önkormányzat), értékben viszont a Miniszterelnökség Közbeszerzési és Gazdasági Igazgatósága volt a legnagyobb ajánlatkérő, 20,7 milliárd forinttal (sorrendben a BKV 15,7 milliárddal, és a monori önkormányzat, 7,8 milliárd forintos ajánlatkéréssel követi).

A legtöbb eljárást, 47-et a B. Braun Medical Kft. nyerte, míg az értéket tekintve, 12,7 milliárd forinttal az Alterra Építőipari Kft. Volt az első, második 44-el a Johnson and Johnson Kft., harmadik 37-tel az Euromedic Pharma Rt. volt. Az első tíz között csak három olyan vállalkozás, a Siemens, a Strabag, és az Alterra volt, amelyik nem gyógyszer-kereskedelemmel foglalkozik.

Az értéket tekintve a legnagyobb nyertes 12,7 milliárd forinttal az Alterra Építőipari Kft. volt, második az Infra Start Kft. 8,6 milliárd forinttal, míg harmadik helyen a Ferrostaal AG végzett 8,17 milliárd forintos teljesítéssel.

Az eljárások 31 százalékát központi költségvetési szervek, 42 százalékát önkormányzatok és azok intézményei, mintegy 13 százalékát pedig állami tulajdonú gazdasági társaságok indították. Az értéket tekintve a költségvetési szervek a teljes összeg 32 százalékára kértek ajánlatot, az önkormányzatok és intézményeik 45 százalékára, míg az állami tulajdonú gazdasági társaságok mintegy 14 százalékára.

A lefolytatott közbeszerzések 70 százaléka, 1997 darab nyílt, 13 százaléka, 373 darab hirdetmény nélküli tárgyalásos, 7 százaléka, 195 darab pedig nyílt előminősítéses eljárás volt. Ezzel szemben a nyílt eljárásokban csak az érték 42 százalékáról, 173 milliárd forintról döntöttek, a nyílt előminősítéses eljárásokban viszont a közbeszerzési érték 32 százalékáról, 131,6 milliárd forintról határoztak a kiírók.

A félévhez hasonlóan most is építési célokra, azon belül is csatornázásra költötték a legtöbbet a közbeszerzési törvény hatálya alá tartozó szervezetek. A Hírbörze szerint év végére 550-600 milliárd forint között lehet a teljes közbeszerzési a lezárt eljárások összértéke. A Közbeszerzési Tanács ennél többre, 600 milliárdot meghaladó összértékre számít. Tunyogi szerint a közbeszerzések értéke még mindig túlságosan alacsony a bruttó hazai termékhez képest.

Az eljárások területi megoszlását tekintve Budapest áll az első helyen mind darabszámban, mind pedig értékben.

(Üzleti Negyed)

Ajánlat:

Magyar Közbeszerzési Hírbörze