A szakma élesen bírálja az áram-, illetve a gáztörvényt

Vágólapra másolva!
Elképzelhető, hogy újra kell tárgyalni az Európai Unióval (EU) az energia-fejezetet. Az új gáztörvény 40-50 milliárd forintos kiadást jelentene a tárolás biztosítása érdekében. A törvénytervezet hemzseg a hibáktól, s "mellesleg" semmi sem kötelezi hazánkat a villamosipar liberalizálására. Összegezve: igencsak éles bírálatok fogalmazódtak meg az Ipari Energiafogyasztók Fórumának csütörtöki rendezvényén.
Vágólapra másolva!

A villamosenergia-piac 35 százalékának felszabadítása kizárólag 550 nagyipari fogyasztónak nyújt árelőnyt. Hatvani György energetikai szakértő, a Magyar Energia Hivatal korábbi főigazgatója azt hangsúlyozta, hogy több mint 5 millió fogyasztó legfeljebb ha áttételesen járhat jobban. Mégpedig akkor, ha az említett cégcsoport helyzete javul, s e tény megjelenik a makrogazdaságban is. Egyébként a piac részleges liberalizációját semmi sem kényszeríti, legfeljebb, ha hazánk már EU-tag lenne.

Hatvani pusztán a "kipróbálás" érdekében tartotta érdemesnek a 2003-tól bevezetni az új villamosenergia-törvényt. Csakhogy a versenyhez kínálati piacra lenne szükség, azaz az áramtermelés oldalán szabad kapacitásokra. Ehhez viszont újra kellene tárgyalni az erőművek és a nagykereskedő közti hosszú távú áramvásárlási szerződéseket, az úgynevezett ppa-kat. Előfordulhat ugyanakkor olyan helyzet, hogy az áramtermelők - ha nem jutnak hozzá a ppa-k teljes bevételéhez - "bojkottálják" a versenyt. Már amennyiben összefog az a négy társaság, amely a hazai kapacitások négyötödét ellenőrzi. Az említett 550-es kör részleteiben semmit sem tud arról, mi is várhat rá 2003-tól. Fel kellene tehát gyorsítani a végrehajtási rendeletek kidolgozását, s megjelentetni azokat legkésőbb jövő nyárig. A fogyasztók többsége - 52 százaléka - nem bízik a keresztfinanszírozás versenypiaci megszűntében - mondta Szaniszló Mihály, az Ipari Energiafogyasztók Fórumának elnöke. A libaralizációra való átállás költsége kilowattóránként nagyjából 30-90 fillér közt határozható meg, miközben a nagykereskedő MVM Rt. árrése 50 fillérnyi.

A Fórum a villamos törvénytervezetet nem, ám a földgázpiacról szóló hasonló javaslatot elutasítja. A gázpiaci liberalizáció késik - szögezte le Magyari Dániel, az egyik legnagyobb nyugati befektető tanácsadója. Miután várhatóan nem teljesül a kormány által az EU-nak tett vállalás, ez akár az energetikai fejezet újratárgyalását is jelentheti. S bár 1999 vége és 2000 nyara közt meghallgatták az ágazatot, a Gazdasági Minisztérium augusztus 27-én lényegében egy új változattal állt elő. Hazánkban hat nyugati cégnek van koncessziója szolgáltatásra. Ők több tízmillió dollárt fektettek be. Az "augusztusi változat" azonban olyan paragrafusokat tartalmaz, melyek megkérdőjelezik a koncessziókat. A következmény a befektetések teljes leállása lesz. Ugyancsak nóvum a gázkészletezés előírása. A 2003-tól induló, fokozatos, végezetül 40 napos hazai igényt fedező készletgyűjtés egyedül a tárolók biztosítására 40-50 milliárd forint előteremtését követeli meg. Olyan helyzetben, mikor a Mol Rt. idén 120 milliárdot veszít a gázüzleten. Az árszabályozási részből alapelemek maradtak ki, miközben jövő januártól nincs érvényes árszabályozás. A mostani gázárral kapcsolatban pedig az Unió jogosan kérheti számon, hogy hazánk egyes ágazatokat támogat.

Kubik Pál

(Magyar Hírlap)