Borúlátóak a magyar vállalkozók

Vágólapra másolva!
A fővárosi vállalkozások szerint az év eleje óta jelenlegi helyzetüket, ugyanakkor borúlátóbban ítélik meg kilátásaikat az elkövetkező hat hónapra - közölte Koji László, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) elnöke keddi tájékoztatóján.
Vágólapra másolva!

A BKIK második félévi vállalkozói konjunktúra-felmérésének előzetes eredményeit ismertetve az elnök jelezte: a kamara kilencedik alkalommal készítette el a felmérést, és először fordul elő, hogy a vállalkozások jövőbeni lehetőségeiket kedvezőtlenebbnek tartják, mint jelenlegi helyzetüket.

A cégek 2002 első félévére átlagosan 8,9 százalékos áremelési szándékot jeleztek. A kamara elnöke szerint ez jelzi azt is, hogy a cégek inflációs várakozásai visszafogottabbak a korábbiakhoz képest. Negatív folyamat, hogy a következő félévben a válaszadóknak mindössze 12,9 százaléka tervez létszámbővítést, az elbocsátásra készülő cégek aránya ugyan csökken, de még így is 5,2 százalék.

Az építőiparban például, tavaly 5,2 százalékkal nőtt a foglalkoztatottság Budapesten, ahol az idén 4,2 százalékos bővülést prognosztizálnak. A kamara elnöke szerint a létszámbővülés ütemének csökkenése a fővárosban a megfelelően képzett munkaerő hiányára vezethető vissza.

A kamara a felmérés kiegészítéseként megkérdezte a vállalatokat a minimálbér-emelés hatásáról. A válaszokból kiderült, hogy idén a cégek 39,2 százalékát érintette a minimálbér 40 ezer forintra emelése, ami 25,6 százalékos bérköltség-emelkedést eredményezett. A minimálbér jövő évi, további 10 ezer forintos növelése a válaszadók 44,3 százalékát érinti, az intézkedés a bérköltség 22,1 százalékos emelkedését eredményezi majd.

(MTI)

Ajánlat:

BKIK

Korábban: