Rekordprémium a rekordbevételt "termelő" vám- és pézügyőröknek

Vágólapra másolva!
Soha ennyi pénzt nem osztottak még ki év végi jutalomként Magyarországon, mint amennyit a vám- és pénzügyőrség várhatóan még karácsony előtt megkap. A csaknem 8 ezer fős szervezet 2,9 milliárd forint prémiumban részesül, mert a Magyar Hírlap információi szerint teljesítette a költségvetési és a zárszámadási törvény által november végéig előírt befizetési kötelezettségét. A vámhatóság az elmúlt 10 év alatt megtízszerezte bevételeit, s jelenleg a kincstári bevételek csaknem 50 százalékát a fináncok "hozzák".
Vágólapra másolva!

Bár a pontos számítások még nem készültek el, az elmúlt hónapok bevételi adatai alapján szinte bizonyos, hogy a vám- és pénzügyőrség teljesítette a költségvetési és a zárszámadási törvény által november végéig előírt befizetési kötelezettségét. Ezt erősíti az is, hogy kedden már elkezdődtek a vámosok szakszervezete és a hatóság vezetése között azok a tárgyalások, amelyek végén eldől, ki mennyi prémiumban részesül majd karácsonykor. Az már biztos, hogy Magyarországon soha ennyi pénzt még nem osztottak ki év végi jutalomként, mint amennyit a vámhatóság most megkap.

A 2,9 milliárd forint zömét azok kapják, akik az "első vonalban" szolgáltak az idén - tájékoztatta a Magyar Hírlapot Arnold Mihály, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának vezetője. Vagyis elsősorban a határon szolgálatot teljesítők és a sokat emlegetett vámkommandó tagjai számíthatnak arra, hogy havi illetményük akár háromszorosát vagy négyszeresét (esetleg még ennél is többet) kapják jutalomként. A középszintű vezetők jutalma megközelítheti az 1 millió forintot. Az, hogy a vámparancsnok és helyettesei milyen vastag borítékot vihetnek haza, arról a pénzügyminiszter dönt.

A végleges adatok hiányában az idei bevételekről egyelőre annyit tudni, hogy a hatóságnak november végéig a vonatkozó jogszabályok 121 milliárd forint vámbevételt irányoztak elő, a fogyasztási- és jövedékiadó-befizetési kötelezettséget pedig 529 milliárd forintban állapították meg. Az összesített bevétel határát 650,5 milliárd forintnál húzták meg. A rekordprémium már akkor is jár, ha ezeket a számokat "csak" 89 százalékban teljesítették. Az előrejelzések szerint a szervezet idén minden idők legnagyobb bevételével - 1941 milliárd forinttal - "gazdagítja" a büdzsét.

Ezzel a teljesítményével a vámőrség hosszú évek után most is a költségvetés legnagyobb közteherbeszedő szervezetének tekinthető.

Arnold tábornok elmondta: a törvényi előírások mellett a pénzügyminiszter is számos feltételt határozott meg a testületnek, hogy megkapják az egy évvel ezelőtt beígért pénzt. Így például az idén 10 százalékkal csökkenteniük kellett kintlevőségüket. Mivel ez tavaly 48 milliárd forint volt, és a legutolsó októberi adatok szerint már 4,2 milliárd forintot sikerült behajtani, a miniszter feltételét alighanem teljesítik. Követelmény volt az is, hogy a vámérték- felülvizsgálatokat szinten tartsák. Ez Arnold Mihály szerint biztos, hogy teljesült, hiszen ugyancsak az októberi adatokból kiindulva idén az elmúlt év hasonló időszakához képest 10-15 százalékkal több ilyen jellegű ellenőrzést végeztek.

A tábornok közölte: idén a külföldről behozott használt gépkocsik 90 százalékánál felülvizsgálták az adásvételi szerződésekben szereplő összeget, illetve az ezek után befizetett közterhek valódiságát. A testület végrehajtotta azt az utasítást is, hogy a nyár végéig térképezze fel a szőlősgazdákat és a bortermelőket. Mindenekelőtt szigorúan ellenőrizték, hogy az érintettek betartják-e a jövedéki és a bortörvényben foglaltakat. Mostanáig 800 ellenőrzés során 160 ezer liter bort foglaltak le a pénzügyőrök valamilyen jogsértés miatt. Az esetek nagy részében a jövedéki adóalanyok nem látták el zárjeggyel termékeiket.

A Magyar Hírlap azon kérdésére, hogy 2002-ben tovább lehet-e növelni a költségvetési bevételeket, a vámparancsnok határozott igennel válaszolt. Hozzátette, ennek egyik lehetséges módja, hogy jövőre tovább növelik az ellenőrzések számát és hatékonyságát. Ennek érdekében persze tovább kell fejleszteniük a világszerte elismert kockázatelemző programjukat, ami tovább javíthatja a csempészet esetében a "találati arányt". Mindemellett a tábornok szeretné növelni a testület létszámát is, legalább 10-15 százalékkal. Mint mondta, jelenleg az állomány átlagéletkora 30 év alatt van, ami még nem is lenne nagy baj, de a végzett vámtisztek egy-két év szolgálat után leszerelnek, és máshol kamatoztatják tudásukat. Nem egy közülük a szervezett bűnözői körök vámtanácsadójaként dolgozik tovább. A tábornok a fluktuáció megakadályozása érdekében szeretné elérni, hogy aki végleg elhagyja a pályát, az fizesse vissza a tandíjat, vagyis azt a sok-sok millió forintot, amivel az állam támogatta kiképzését.

A Magyar Hírlap megtudta, hogy a vámszervezet a jövőben kiemelt figyelmet fordít a szesz-, a bor- és a gázolaj- forgalmazókra. De továbbra is elsődleges feladatának tekinti a cigarettacsempészet visszaszorítását, annak megakadályozását, hogy a dohányáruk adómentesen kerüljenek a hazai piacra.

Arnold Mihály szerint 2002 az egyszerűsített vámeljárások alkalmazásának éve lesz, ami meg fogja határozni a következő tíz év vámbevételeinek nagyságát. Ennek érdekében sürgető feladatnak nevezte a vonalkódos rendszer bevezetését. A vonalkód a szállítmányokra vonatkozó valamennyi adatot tartalmazná, így ezek "leolvasásával" számítások szerint 15 százalékos idő- és munkaerő-megtakarítást érhetnének el. A bevezetéshez 1,2 milliárd forintra lenne szükség, ami rendkívül gyorsan megtérülne - tette hozzá a vám- és pénzügyőrség parancsnoka.

Szilágyi Béla

(Magyar Hírlap)