Hitelminősítői dícséret a magyar bankszektornak

Vágólapra másolva!
Magyarországé az egyik legfejlettebb és legversenyképesebb bankszektor Közép- és Kelet-Európában, s a besorolások stabil kilátása tükrözi a szektor folytatódó konszolidációját és a külföldi tulajdonosok nyújtotta segítséget - áll a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő szerdán kiadott jelentésében.
Vágólapra másolva!

A magyar bankok átlagos betéti és pénzügyierő-osztályzata egy jeggyel emelkedett az idén; a jelenlegi átlagos betéti besorolás a magyar szuverén adósi besorolással egyező A3. A szektorszintű átlagos pénzügyierő-besorolás - amelybe nem számolják bele a várható külső segítség mértékét - C mínusz, amely a szaúdi és a ciprusi bankrendszer szintjének felel meg - áll a Moody's jelentésében.

A hitelminősítő szerint a konszolidáció, az átalakítás és a külföldi tulajdonosi részesedés-növekmény folyamata változatlan ütemben folytatódott 2000-2001-ben, jóllehet a szerkezetváltás még messze nem nevezhető befejezettnek.

Patricia Dambrine alelnök, a Moody's-tanulmány szerzője szerint várható a konszolidációs folyamat folytatódása, mivel a magyar piacon jelenleg túl sok bank van jelen, s magasak a költségek. A konszolidáció kiemelkedő példájaként említi a jelentés az ABN Amro és a KBC magyarországi érdekeltségeinek összevonását.

A hitelminősítő elégedetten nyugtázta a külföldi bankok tulajdonosi részesedésének növekedését, mert a befektetők forrásokat, tudást és fokozott stabilitást hoznak a magyar bankszektorba.

Dambrine szerint ugyanakkor a magyar bankok pénzügyi alapmutatói és jövedelmezősége még mindig szerénynek nevezhető. Hozzátette azonban, hogy a vagyonminőség javul, és jobb a térségben általában megfigyelhetőnél.

(MTI)