Zbigniew Wróbel, a PKN Orlen elnöke szerint a tavalyi eredményekre hatással volt az ország nehéz makrogazdasági helyzete, a recesszió, az üzemanyagok piacán kialakult viszonyok, a kereslet csökkenése és az a tény, hogy Lengyelország lemondott a védővámok alkalmazásáról.
Az elnök ismételten síkraszállt a két legnagyobb lengyel olajipari cég, a PKN Orlen és a gdanski kőolaj-finomító fúziója mellett. A lengyel olajipar privatizációját bonyolító Nafta Polska állami holding szerdán hozta nyilvánosságra, hogy nem fogja javasolni az ágazat privatizációs kormányprogramjának módosítását, amely lehetővé tenné a két cég összekapcsolását, hanem tovább folytatja a párhuzamos tárgyalásokat a brit Rotch Energy és az orosz Lukoil konzorciumával, valamint a Mol Rt.-vel a gdanski finomító eladásáról. Lengyel elemzők általában a brit-orosz befektetőnek adnak nagyobb esélyt a 75 Rafineria Gdanska-részesedés megszerzésére a magyar céggel szemben.
Wróbel kijelentette, hogy a fúzió vissza nem térő történelmi esélyt kínál a közép-európai piacvezetői szerep megszerzésére, és minden más megoldás veszteség lenne a lengyel olajágazat szempontjából, amely a legnagyobb a régióban.
A Nafta Polska legutóbb április közepén halasztotta el a döntést a legnagyobb lengyel olajipari társaság, a PKN Orlen 17,58 százalékos részvényértékesítése ügyében arra az időszakra, miután a kormány elfogadja a vegyipari és üzemanyag-ágazat jövőjére vonatkozó programját. Április 15-én járt le a részvénycsomag iránt érdeklődő két cég, a Mol Rt. és az osztrák OMV konszern meghosszabbított ajánlatának határideje. Mindkét társaság képviselője jelezte, hogy továbbra is fenntartják ajánlatuk érvényességét.
(MTI)
Ajánlat:
Korábban:
A Mol-lal is folytatják a tárgyalásokat a gdanski finomítóról
(2002. május 8.)
A PKN az egyesülésről tárgyal a gdanski finomítóval
(2002. március 21.)