Palotás pert nyert a Postabank-ügyben

Vágólapra másolva!
Palotás János a Postabank részvényein elszenvedett veszteség miatt pert nyert a magyar állam ellen. A Fővárosi Bíróság ítélete szerint az államnak 360 millió, részvényenként 10 621 forint kifizetéséről szóló szerződést kell kötnie Palotás Jánossal.
Vágólapra másolva!

A Fővárosi Bíróság arra kötelezte az államot, hogy kössön szerződést Palotás Jánossal 34 ezer darab Postabank-részvény megvásárlásáról 10 621 forintos áron. Ez mintegy 360 millió forint kifizetését jelenti, egyúttal az ítéletben az is szerepel, hogy emellett a részvényérték mellett 1998 októberétől 20 százalékos kamatot is köteles az állam Palotás Jánosnak kifizetni. A bíróság továbbá több mint 18 millió forintos perköltség kifizetésére kötelezte az államot.

Palotás János az ítélet kapcsán elmondta: álláspontjának lényege, hogy egyrészt a Postabank nem tett eleget tájékoztatási kötelezettségének, nem mutatta be ténylegesen a hitelintézet helyzetét. A Postabank részvényeit vásárló kisbefektetők számára csak akkor van kockázat a papírok megvásárlása során, ha hitelesek a pénzpiaci információk, vagyis a befektetők ténylegesen mérlegelni tudnak döntésük előtt. Erre azonban nem volt a kisbefektetőknek valódi lehetőségük a nem megfelelő tájékoztatás miatt.

A vállalkozó szerint a gazdasági társaságokról szóló törvény értelmében, ha egy befektető elkezdi felvásárolni adott társaság részvényeit és abban többségi tulajdont, vagy döntési pozíciót biztosító részvénycsomagot szerez, a többi befektetőnek is hasonló áron ajánlatot kell tennie. A magyar állam 1998-ban megszerezte a Postabank többségi tulajdonát, azonban később a felvásárlás során érvényesített árhoz képest "nevetségesen" alacsony árfolyamon, 5 forinton tett ajánlatot a kisbefektetőknek részvényeik megvásárlására.

Tavaly év végén legfelsőbb bírósági ítélet született egy hasonló helyzetű befektető esetében, akinek részvényeit 10 621 forinton kell felvásárolnia az államnak, a Fővárosi Bíróság Gazdasági Kollégiumán most született ítélet tehát teljes összhangban van a Legfelsőbb Bíróság korábbi döntésével - mondta Palotás János.

Palotás János szerint nem lenne szerencsés, ha a még mintegy 800 kisbefektetőt érintő összes bírósági eljárásban az esetleges másodfokú ítéleteket rendre megvárná az állam, mivel az jelentős perköltségeket róhat az államra, így áttételesen az adófizetőkre.

A Pénzügyminisztérium sajtóosztályán az MTI kérdésére elmondták, hogy még nem döntöttek arról miként lépjenek tovább az ügyben. Először az elsőfokú ítélet írásos változatát kívánják megismerni.

(MTI)

Korábban: