Németország: módosított GDP-előrejelzés, 4,2 millió munkanélküli

Vágólapra másolva!
A német kormány szerdán, éves gazdasági beszámolójában hivatalosan is 0,75 százalékra fogja csökkenteni a GDP idei növekedésének célszámát, az eddig érvényben volt 1,25 százalékról - jelentette a vwd gazdasági hírügynökség saját, kormánykörökből szerzett értesülésére hivatkozva. A Die Welt című lap értesülései szerint januárban, a várakozásoknak megfelelően 4 millió fölé emelkedett a munkanélküliek száma.
Vágólapra másolva!

A hónapok óta várt és előre jelzett változtatással a kormányzati jóslat összhangba kerül a mértékadó gazdaságkutató intézetek ősz óta érvényben tartott, 0,6-0,8 százalékos előrejelzéseivel.

Németországban tavaly 0,6 százalékkal nőtt a hazai össztermék az előző évi 3,0 százalékos ütem helyett. Az elemzők átlagos várakozás 0,7 százalékos volt, a kormány 0,75 százalékos GDP-növekedést várt. Az 1993-as 1,1 százalékos visszaesés óta a tavalyi GDP-növekedés volt a legrosszabb.

Hans Eichel pénzügyminiszter szerda délben ismerteti a kormány jelentését, amely az "Új fellendülés előtt" címet viseli. A jelentés - ugyancsak előzetes kiszivárogtatás szerint - 1,5 százalékos inflációra számít az idén.

A szerdán ismertetendő jelentés a GDP 2,7 százalékára várja az államháztartás idei hiányát - ez megfelel az Európai Bizottság korábbi, aggodalommal közölt jóslatának. A pénzügyi uniós tagsággal járó korlát 3 százalék. A német közadósság nettó 21,1 milliárd euróval növekszik az idén.

A szerdai összefoglalóban a kormány mérsékelt béremelési követelésekre inti a szakszervezeteket, hangsúlyozva, hogy a reálbérek nem növekedhetnek gyorsabban a munka termelékenységénél. A kormány szerint 2,5 százalékos átlagos béremelés reális. A kormányzati előrejelzés szerint az idén átlagosan 9,5 százalékos munkanélküliség várható, azaz éves átlagban 3,99 millióan lesznek munka nélkül.

Ugyanakkor a Die Welt című lap a szövetségi munkaügyi hivatal belső számításaira hivatkozva azt közölte: Németországban 4,28 millió munkanélkülit tartottak nyilván januárban. A munkanélküliség emelkedése mindenekelőtt szezonális tényezőkkel illetve a továbbra is gyenge konjunktúrával magyarázható - írta a lap.

(Üzleti Negyed)

Korábban: