Megbukott Bush gazdaságélénkítő csomagja

Vágólapra másolva!
A demokrata többségű Szenátus szerdán elutasította Bush elnök 90 milliárd dollár értékű gazdaságösztönző csomagját. Ha a javaslat többször nem kerül a szenátorok elé - amire elemzők szerint jó esély van -, akkor az amerikai költségvetés hiánya minimálisra mérséklődne. A döntés nyomán kiújult vitában több közgazdász úgy vélekedett, hogy kormányzati gazdaságélénkítésre nincs szükség, sőt az Egyesült Államok gazdasága nem is süllyedt recesszióba.
Vágólapra másolva!

A szerdai szavazás előtt az elnöki adminisztráció finoman figyelmeztette a szenátorokat - írja tudósításában a BBC. Glenn Hubbard, a Fehér Ház gazdasági tanácsadó testülete elnöke azt mondta, hogy amennyiben nem fogadják el a gazdaságösztönző csomagot, úgy 300 ezer munkahely kerülhet veszélybe.

A figyelmeztetés hatástalan maradt: sem a republikánusok 90 milliárdos gazdaságélénkítő csomagja, sem pedig a demokraták 69 milliárd dolláros hasonló intézkedés-terve nem kapta meg a szükséges 60 szavazatot.

A szavazás után Paul O'Neill pénzügyminiszter csalódottságának adott hangot, és reményét fejezte ki, hogy a Bush-csomagról még egyszer szavaz a Szenátus. Szakértők ugyanakkor úgy látják, hogy erre kevés az esély.

Amennyiben a törvényhozók semmilyen gazdaságösztönző intézkedést nem hagynak jóvá, az amerikai költségvetés hiánya a 2002-es pénzügyi évben a tervezett 160 milliárd dollár helyett 17 milliárd, a 2003-as pénzügyi évben pedig 80 milliárd helyett mindössze 3 milliárd dollár lehet.

Mégsem volt recesszió?

A szenátusi döntés nyomán kiújult a vita a kormányzati gazdaságélénkítés szükségszerűségéről. Ian Shepherdson, a High Frequency Economics vezető közgazdásza a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy az intézkedésekre tavaly októberben vagy novemberben lett volna szükség. Demokrata politikusok korábban többször is hangoztatták, hogy a Bush terv leginkább felesleges költségvetési deficitet okoz, és az egyébként magára találó gazdaság túlfűtöttségéhez vezet.

Több szakértő egyébként azt is kétségbe vonja, hogy a világ legnagyobb gazdasága valóban recesszióba süllyedt. A termelékenység és az ipari termelés növekedése, valamint a fogyasztói bizalom élénkülése véleményük szerint azt jelzi, hogy csak kisebb gazdasági visszaesésről beszélhetünk.

(Üzleti Negyed)