Újabb szlovák "piramisjáték"-áldozatok

Vágólapra másolva!
Nincs új a nap alatt: Szlovákiában az elmúlt három hét alatt három óriásira nőtt befektetési társaság lett fizetésképtelen. A hatalmas hozamot ígérő pénzügyi szolgáltatócégek felett a szlovák pénzpiaci felügyelet semmilyen kontrollt nem gyakorolt, hiszen a vállalatok banki jogosítványokkal nem is rendelkeztek.
Vágólapra másolva!

A múlt hét végén újabb bomba robbant a szlovák befektetési piacon: a Drukos és a AGW "befektetési társaságok" bejelentették, hogy február 25-étől semmiféle betét visszafizetését nem tudják teljesíteni. A két cég, hasonló agresszív marketingkampánnyal és hihetetlen hozamígéretekkel gyűjtött az elmúlt évek alatt mintegy 6 milliárd koronát (35 milliárd forint), mint a február elején 144 ezer betétestől mintegy 10 milliárd koronát (57,4 milliárd forint) összeszedett Horizont Slovakia.

A helyzet amiatt is szomorú, hogy Szlovákiában nem ez az első becsődölt "piramisjáték": a kilencvenes évek közepén gombamód szaporodó cégek közül eddig 20 ment tönkre, 4 milliárd korona lakossági megtakarítást tüntetve el. Ráadásul az utóbbi időben a kormány és a pénzpiaci felügyelet határozott kampányba kezdett, megpróbálva a hiszékenyebb embereket eltántorítani az óriási hozamot ígérő szolgáltatóktól. Most persze a pénzük bennragadásától félő, zömében kisembereken (az átlagos elhelyezett betét 70 ezer korona, azaz nem egészen 400 ezer forint volt) a betétvédelmi alap sem segít, hiszen nem törvényesen működő pénzintézetnek adták a pénzüket.

A Horizont nemritkán 50 százalékos hozamot ígérő konstrukcióival bombázta a közvéleményt, miközben a betéti kamatok Szlovákiában 6 százalék körül mozognak, hitelt pedig magánszemély már 12 százalék körül kaphat. Ilyen mértékű arbitrázs (kockázat nélküli biztos hozam) sem a tankönyvekben, sem a való világban nem létezik, ám a Horizont befektetési politikája látványos külsőségek között folyt, eltérítve a kisbefektetők tekintetét a lehetetlen helyzetről és a piramisjátékok szomorú végjátékáról.

A cég tévécsatornákat, ingatlanirodákat, szerencsejáték-termeket vásárolt, sőt Argentínában és Nagy-Britanniában is befektetett.

A helyzet politikailag is elég kényes: a választásokra készülődő Szlovákiában a kormányzó SDL betiltásal fenyegeti a pénzintézeti engedéllyel nem rendelkező "befektetési tanácsadókat", a nacionalista SNS egyenesen rendkívüli parlamenti ülést kíván összehívni. Egy biztos, az eddigi szlovák kormányok nem voltak finnyások, amikor a betétgyűjtő szervezők befizették az adót. Ugyanis - mint minden egyéb esetben - itt is megkapta az állam a befektetésekre kivetett 25 százalékos forrásadót.

(Magyar Hírlap)

Nem hiányzik a könyvtárából?

Mester Sándor: Multimóka - Nemzetközi cégek alulnézetből