<P class="MsoNormal">Gázárak: 13 százalékkal kellene emelni

Vágólapra másolva!
A gázárakat 12,8 százalékkal kellene átlagosan emelni annak érdekében, hogy a lakosság és az ipar fizette összegek tükrözzék a szektor cégeinek valós kiadásait - olvasható a Magyar Hírlap birtokába került gazdasági minisztériumi munkaanyagból. Az"átlagon" belül két megoldás is lehetséges: az egyik szerint a lakosság 22 százalékkal fizetne többet júliustól. A tárca helyettes államtitkára kérdésünkre tegnap ezt mondta: "Az éves tervezett inflációt nem elérő, azaz 5,3-5,5 százalékos éves gázáremelés lehetséges."
Vágólapra másolva!

Júliusban 12,8 százalékkal kellene emelni a végfogyasztói (ipari és lakossági) gázárakat ahhoz, hogy teljesüljön az ágazat kiadásait tükröző árszerkezet - derül ki a lap birtokába került gazdasági minisztériumi munkaanyagból. (A tervezet egyébiránt az új, várhatóan júliustól életbe lépő gáz-árszabályozást taglalja.) Az anyag két megoldást javasol: az egyik szerint a lakossági tarifákat 22 százalékkal emelnék, az iparnak viszont 9 százalékkal kevesebbet kellene fizetnie. Ezzel a megoldással a tervezet szerint megszüntethető lenne a keresztfinanszírozás, vagyis hogy a nagyfogyasztó ipar többet fizet, mint amit számára például a szállítás, karbantartás indokolna. "Kettős árrendszer" van érvényben azóta, hogy 2000 októberében 43 százalékkal emelte a kormányzat az ipar által vásárolt gáz árát annak érdekében, hogy a lakosságnak ne kelljen emelni. (A háztartási árak változatlanul maradása viszont azt jelentette, hogy a több gázt fogyasztó tehetősebb rétegek járnak jobban az alacsonyabb tarifákkal. A szerk.) A másik megoldás: mindkét kategória tarifája 12,8 százalékkal emelkedjen július elsejétől.

Az egyes számú változatot, azaz a 22 százalékos emelést értesülésünk szerint nemrég elvetették a tárcaközi egyeztetésen. A másik, 12,8 százalékos emelési javaslat mind a lakosságot, mind az ipart érintené. A tervezet nem említi, hogy a lépés elkerülhető-e, avagy sem, ám szerepel benne az a megjegyzés, hogy "a jelenlegi gázár-szabályozás jelentős feszültségektől terhes".

Hegedüs Éva, a Gazdasági Minisztérium (GM) helyettes államtitkára kérdésünkre tegnap így fogalmazott: "A tárcánál nem tartották megalapozottnak a Magyar Energiahivatal által leírt, tervezett 12,8, illetve 22 százalékos áremelési javaslatot. A GM a 2002-re tervezett 5,3-5,5 százalék inflációnak megfelelő, pontosabban ezt el nem érő éves gázáremelést tart lehetségesnek." (Az elmúlt években a kormányzat sorra-rendre 2-3 százalékkal tervezte alá az inflációt, 2001-re például 6 százalékot prognosztizált, amivel szemben 9,2 százalék volt a tény. A szerk.)

Az új gázárszabályozáshoz kapcsolódóan átértékelték az ágazati eszközállományt is. A tervezetből kiderül, hogy az eladásra váró Mol Rt. gázüzletága 308 milliárd forintot ér, szemben a jelenleg érvényes árképletben szereplő 143 milliárd forinttal. A gázszolgáltatói vagyon a felülvizsgálatot követően 286 milliárd forintnyi (jelenleg 123,9 milliárd forint).

Az új gázárszabályozás tervezete tiszta helyzetet szeretne teremteni egy évek óta tartó vitában. Nem vennék figyelembe a Mol Rt. 1999. óta tartó veszteségeit a gáz-nagykereskedelemben. Ennek összege, mint az a társaság üzleti jelentéseiből kiderül, a kétszázmilliárd forintot mindenképpen meghaladta az elmúlt években. Az elmúlt évek Mol-veszteségeit tehát semmissé tennék, ám ennek ellenére az áremelés legnagyobb tétele a Mol Rt.-nél jelentkezik. A teljes, 12,8 százalékos végfogyasztói emelésből 6,1 százalék az, amit a társaság kiadásai indokolnak.

A júliusi gázáremelés az elmúlt héten vált választás előtti, éles politikai vita tárgyává, miután Horn Gyula leszögezte: elkerülhetetlen lépésről van szó. Varga Mihály pénzügyminiszter "hajmeresztőnek" minősítette az exkormányfő kijelentését, Pokorni Zoltán, a Fidesz elnöke az "elfogadhatatlan" kifejezést használta. Pokorni hozzátette még, hogy "a Fidesz választási győzelme esetén a kormány a következő négy évben is az inflációnál kisebb mértékben kívánja emelni a gáz- és gyógyszerárakat". Igaz, az általunk megkérdezett elemzők úgy látják, ez nem áll, ha az elmúlt éveket nézzük. A gáz ára ugyan év közepén változik, ám miután rendre 12 százalékkal emelkedtek a végfogyasztói tarifák az elmúlt időszakban, ez valójában éves 12, s nem - mint a kormányzat állította - 6 százalékot jelentett.

(Magyar Hírlap)

Ajánlat: