Elkerülhetetlen az energiaárak emelése

Vágólapra másolva!
Az energiaár emelkedésének és felszabadításának elkerülhetetlenségéről, valamint egy erős, az alacsony jövedelmű fogyasztókat védő szociális háló létrehozásáról beszéltek annak a budapesti konferenciának a résztvevői, melyen a volt szocialista országok energiaszabályozó testületeinek és közszolgáltatóinak a képviselői találkoztak.
Vágólapra másolva!

Magyarország vezető helyet foglal el az energiapiac és -szabályozás átalakításában a régióban, és átmeneti kedvezmények nélkül vállalta, hogy meg fog felelni az Európai Unió liberalizációs előírásainak - hangzott el a regionális energiaszabályozó testületek szövetségének (ERRA) budapesti ülésén. A legutóbbi barcelonai döntések értelmében ez azt jelenti, hogy az üzleti fogyasztók előtt 2004-re meg kell nyitnia a villamos energia, 2005-re pedig a gázenergia piacát. Ehhez az első lépéseket már meg is tette: a villamosenergia-törvény értelmében 2003-ig a piac 35 százalékát liberalizálni kell. A kormány már benyújtotta a gáztörvényről szóló javaslatát is. A tanácskozáson a volt szocialista országokból 60 közszolgáltató és 80 szabályozótestület (regulátorok) képviselői vettek részt, hogy az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), az energiaregulátorok európai tanácsa (CEER) és az amerikai nemzeti regulátorok (NARUC) vezetőivel cseréljenek eszmét a liberalizációs folyamatról.

Magyarország ugyan az energiafelhasználás hatékonysága szempontjából is a régió éllovasa, a GDP egy egységének előállításához az uniós átlagnál mégis másfélszer több energiára van szüksége - mutatott rá Hegedűs Éva, a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkára. Ez egy olyan ország esetében, mely energiaszükségletének 69 százalékát importból fedezi, és ahol az energiaszektor a GDP 6,5 százalékát teszi ki, ez különösen nagy pazarlás.

Jean Lemierre, az EBRD elnöke a helyzetet nagyon komolynak nevezete, és arra hívta fel a figyelmet, hogy ha ezek az országok nem alakítják át pazarló ipari üzemeiket, és ha az árak emelésével és a díjbeszedés hatékonyságának jelentős növelésével - jelenleg ez alig 50 százalékos - nem teszik vonzóvá a befektetők számára energiapiacukat, akkor romlani fog versenyképességük és iszonyú környezeti károkat fognak elszenvedni. Az alacsony energiaárak ugyanis nem ösztönzik az energiatakarékosságot és a hatékonyság javítását - mondta Jean Lemierre. Természetesen a társadalmi katasztrófa elkerülése érdekében erős, az alacsony jövedelműeket védő szociális hálót kell kiépíteni - figyelmeztetett. Hasonlóképpen érvelt Kaderják Péter, a Magyar Energiahivatal igazgatója is, aki szerint Magyarországon a piaci árak következtében a lakosság jövedelmének 40-50 százalékát költené energiára, ami a díjfizetések radikális visszaeséséhez vezetne.

Európa, mely energiaszükségletének felét importból fedezi, egy egységesülő és liberalizált piac létrehozásán fáradozik, melynek meghatározó elemei a verseny, az ellátás biztonsága és a környezet védelme - jelentette ki Jorge Vasconcelos. Az EBRD alelnöke rámutatott, ez erős szolgáltatók kialakulásával jár, melyek féken tartására csak erős, a kormányzatoktól és a befektetőktől független, átlátható és elszámoltatható regulátorok alkalmasak, ilyeneket kell létrehozni a régióban is.

Rockenbauer Nóra

(Magyar Hírlap)

Korábban:

Lassú energia-áremelés liberalizációval
(2002. március 4.)