Optimisták a budapesti vállalkozások

Vágólapra másolva!
Növekvő optimizmus jellemzi a fővárosi vállalkozásokat jelenlegi helyzetük megítélését és a 2002 második félévi várakozásaikat illetően - jelentette ki Koji László, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) elnöke pénteken a kamara idei első félévi vállalkozói konjunktúra-felmérését ismertető sajtótájékoztatón.
Vágólapra másolva!

A BKIK tizedik alkalommal készítette el a vállalkozások helyzetmegítélését és kilátásait összegző felmérését a tagság körében. Áprilisban 1200 vállalkozásnak küldték ki a kérdőíveket, a most ismertetett gyorstájékoztató 200 válasz adatait összegzi.

A tapasztalatok közül Koji László kiemelte: a következő fél évre vonatkozóan a vállalkozások 30 százaléka számít jövedelmezősége javulására, 18 százaléka jövedelmezősége romlására, a többiek változatlan jövedelmezőségre számítanak.

A fővárosi vállalkozások beruházási aktivitása magas, a válaszadók 69,1 százaléka jelezte, hogy gép- vagy épület-beruházást kíván végrehajtani a következő fél évben. A felmérés kimutatta, hogy a beruházási szándék összefüggésben van a vállalatok nagyságával. A nagyvállalatok mindegyike, a közepes méretű vállalkozások 85 százaléka, a kis- és mikrovállalkozások 58 százaléka kíván beruházni.

Koji László kiemelte, hogy a fővárosi vállalkozások inflációs várakozásai kisebbek, mint egy évvel korábban, átlagosan 7,8 százalékosak.

A belföldi piacon érintett válaszadók 62 százaléka kívánja a következő fél évben értékesítési árait emelni. E cégek 35,4 százaléka az inflációval azonos mértékű, 5,7 százaléka annál nagyobb arányú, 20,8 százaléka pedig annál kisebb mértékű áremelést kíván végrehajtani.

A konjunktúra-felmérést a minimálbéremelés hatására vonatkozó vizsgálat egészítette ki. A válaszadók 41,2 százalékát érintette a 2002. évi minimálbéremelés. E cégek bérköltsége 20,9 százalékkal emelkedett. A bérköltség emelkedését az érintett cégek 68,2 százaléka az egyéb költségek csökkentésével, 4,9 százaléka a gépesítés mellett létszámleépítéssel, 13,4 százaléka termelésnöveléssel és létszámcsökkentéssel, egyharmada egyéb megoldással, például értékesítési árnöveléssel, a vállalati hatékonyság javításával kompenzálta.

(MTI)