Nyolc ura van az orosz gazdaságnak

Vágólapra másolva!
Az orosz gazdaságban megfigyelhető koncentráció sokban emlékeztet a dél-korai családi vállalatbirodalmak létrejöttére. Ez a folyamat ugyan a gazdaság gyorsabb növekedése felé hat, ugyanakkor növeli az instabilitás veszélyét. Egyes vélemények szerint mindössze nyolc csoport ellenőrzi a magángazdaságok mintegy 85 százalékát - adta hírül a Napi Gazdaság.
Vágólapra másolva!

A moszkvai UBS Brunswick Warburg befektetési bank szakértői szerint mára a legnagyobb nem állami vállalatok 85 százaléka nyolc részvénytársaság kezébe került. E vállalatok 2000-ben az orosz GDP 25 százalékáért voltak felelősek (62 milliárd dollár árbevételt értek el).

Az elemzőket ez a dél-koreai családi vállalatbirodalmak létrejöttére emlékezteti - ám ennek kettős jelentése lehet. Egyrészt a gazdaság gyors növekedésére utalhat, ám egyben a hirtelen összeomlást is jelenthet (a dél-koreai vállalatok átláthatatlan szövevénye túlterjeszkedéshez, majd összeomláshoz vezetett).

Nagy emberek nagy vagyonnal

A mai orosz iparmágnások között fel kell sorolni Mihail Hodorkovszkijt, a Jukosz első emberét, Vlagyimir Potanyint, az Interrosz fém- és ipari csoport főnökét, és Mihail Fridmant, az Alfa ipari és bankkonglomerátum vezéralakját. A fentui három "guru" régi motorosnak számít a szakmában - még a Berezovszkij-generációból származnak.

Új jövevények azonban Oleg Deripaszka és Roman Abramovics, a Russian Aluminium tulajdonosai. Abramovics ezen kívül még a Szibnyeft olajcég többségét, és az Aeroflot negyedét is birtokolja. Deripaszka sem bízza sorsát kizárólag az alumíniumra: övé a GAZ (a második legnagyobb orosz autógyár), és számos buszgyár.

A szén új királya egy fiatal moszkvai bankár, Andrej Melnyicsenko, aki a közeljövőben szibériai bányákat vásárol, amivel a legnagyobbá válik az MDM-csoport a térségben. A faiparban is találkozunk Deripaszka nevével, aki Vlagyimir Kogan szentpétervári bankárra holdingcéget létesítve uralja a szektort.

(Üzleti Negyed)

Korábban: