Eljárást indít Párizs ellen az Európai Bizottság

Vágólapra másolva!
Az Európai Bizottság úgy döntött, hogy megindítja Franciaország ellen az eljárást, a GDP-arányosan 3 százalékos államháztartási hiánykorlát megsértése miatt - közölte Brüsszelben a francia pénzügyminiszter.
Vágólapra másolva!

Az eurócsoporthoz tartozó országok pénzügyminisztereinek csütörtök esti munkavacsorája után Francis Mer közölte: a bizottság döntése azzal jár, hogy Franciaországnak legkésőbb 2004-ben az EU-beli stabilitási és növekedési paktumban előírt határ, a GDP 3 százaléka alá kell szorítania a hiányt.

Az uniós tűréshatár felett marad a francia hiány/uzletinegyed/hirek/vilaggazdasag/20030307azunios.html

Az EU-tagországoknak március 1-éig kellett eljuttatniuk tavalyi államháztartási hiányuk hivatalos adatait a bizottságnak, amely forma szerint csak az után indíthatja meg az eljárást, hogy a számokat az Eurostat szakértői is ellenőrizték.

A francia deficit 2002-ben kerekítve éppen a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka volt - a legutóbbi francia hivatalos adat szerint egészen pontosan 3,04 százalék, a korábban várt 2,8 százalék helyett. Az idén, ugyancsak kormányzati előrejelzés szerint, 3,4 százalékos lesz a hiány. Az idei évre szóló előrejelzés nyilvánosságra hozatala előtt Párizs azzal érvelt, hogy a 3 százalékos határ elérése még nem indokolja az eljárás megindítását, csak a túllépése. A 3 százalék azonban lefelé kerekített szám, és bizottsági illetékesek előre világossá tették, hogy akár néhány század százalékpontos eltérés is túllépésnek minősül.

Kerekítéssel csökkentenék a hiányt Franciaországban/uzletinegyed/hirek/vilaggazdasag/20030305kerekitessel.html

Az euróövezet pénzügyi egyensúlyának őrzésére hivatott stabilitási és növekedési paktum előírása szerint a tagállamok államháztartási hiánya nem haladhatja meg GDP-jük 3 százalékát. A szabály megsértőivel szemben a brüsszeli bizottság javaslata alapján eljárást kezdeményeznek, amely végső esetben súlyos bírság kirovásához is vezethet.

Legutóbb Németország ellen indult ilyen eljárás, miután a pénzügyminiszterek tanácsa január végén jóváhagyta a bizottság erre tett javaslatát. A német államháztartási hiány tavaly a GDP 3,75 százaléka volt, és az eddigi előrejelzések alapján könnyen lehet, hogy az idén is meghaladja a 3 százalékot.