A háborúpártiaknak fontosabb a Perzsa-öböl olaja

Vágólapra másolva!
Az iraki háborút támogató és ellenző országok gazdaságát egyaránt sújtotta a világpiaci olajárak emelkedése. Az adatok viszont azt mutatják, hogy a háborúpárti országok gazdasága sokkal jobban függ a közel-keleti olajtól, mint a háborút nem támogatóké. Összeállításunkban a támogatók és az ellenzők gazdaságát, olajszükségleteit és kereskedelmi érdekeit vizsgáltuk meg.
Vágólapra másolva!

A világpiaci nyersolajárak drágulása egyértelműen a benzin drágulásához vezetett minden országban. Összeállításunkban viszont nem az olajárak fogyasztói árakra kifejtett hatását emeltük ki, hanem az országok nyersolajszükségleteinek vonatkozásait.

Irak a világ legnagyobb olajlelőhelye lehet

Forrás: MTI
Iraki harcos a török-iraki határon lévő olajszivattyúnál

Irak regisztrált olajkészletei 112 milliárd hordóra rúgnak, ezzel Szaúd-Arábia után a világ második legnagyobb olajkészlettel rendelkező országa.

Szakértők nagyon valószínűnek tartják, hogy a valós olajkészlet ennél sokkalta nagyobb, hiszen az évtizedes háborúskodás miatt az ország 90 százaléka nincs feltárva: a Nyugati-sivatagban például a szakemberek legalább 100 milliárd hordónyi kőolajat sejtenek - áll az USA energiaügyi információs hivatala (Energy Information Administration - EIA) jelentésében.

Ezzel együtt a kitermelés ára Irakban más országokéhoz képest igen alacsony - az EIA számításai szerint hordónként 1,5 dollár. Összehasonlításként: az irányadónak tekintett északi-tengeri Brent olajfajta (amit az Egyesült Királyság is termel) előállítási ára hordónként 17 dollár. Március 13-án a következő olajárak voltak áprilisi szállításra a világpiacokon: a londoni olajtőzsdén a Brent hordója 33,91 dollár volt, a New York-i árutőzsdén a West Texas Intermediate amerikai könnyűolajfajta hordója 37,15 dollár volt, míg a szabadpiacon az Ural Mediterrán orosz olajféle hordója 32,29 cent volt.

Irakban összesen mintegy 2000 olajkutat fúrtak eddig, ami elképesztően alacsony szám összehasonlítva mondjuk a Texasban található közel 1 millió kúttal. A fő kitermelés két olajmezőről - Kirkuti és a Rumalia - folyik.