Olaszország (nem BT-tag)

Vágólapra másolva!
Az olaszok 70 százaléka egy esetleges Irak-ellenes háború ellen van, ami homlokegyenest szemben áll a Berlusconi-kormány álláspontjával. Ezt az álláspontot az olasz parlament is támogatta eddig, de ennek oka egyes elemzők szerint a baloldal megosztottsága.
Vágólapra másolva!

Az olasz export 56 százaléka az EU-ba irányul, míg az import 54 százaléka származik onnan. Ezen belül a két legnagyobb kereskedelmi partnere Franciaország (export 13%, import 11%) és Németország (export 15%, import 17,5%). Tavaly decemberben az EU országokkal folytatott külkereskedelem hiánya 1,7 milliárd euró volt, több mint 500 millió euróval nagyobb az előző évinél - az olasz statisztikai hivatal adatai szerint.

A teljes külkereskedelem viszont nem deficites a mediterrán országban: 2002 decemberében ugyanis 116 millió euró többlet mutatkozott, ami ugyan sokkal rosszabb az előző év végi 1,5 milliárd eurónál, de egyértelműen jelzi: az olasz gazdaság az unión kívüli kereskedelemre épül. Olaszország legnagyobb Európai Unión kívüli kereskedelmi partnere az Egyesült Államok, évi 10 százalékos olasz kivitellel és 5 százalékos behozatallal.

Olaszország GDP-növekedése 0,5 százalékos volt tavaly a harmadik negyedévben, az előző év hasonló időszakához viszonyítva.

Az olasz nyersolajkészlet 622 millió hordóra tehető. 2000-ben az ország átlag 145 ezer hordó nyersolajat termelt naponta, és 1,9 millió hordónyi olajat fogyasztott. Ezzel Olaszország Európa egyik legnagyobb olajimportőre, s elsődlegesen Líbiából, Iránból, Szaúd-Arábiából és Irakból szerzi be a kőolajat. Az olasz olajimport 70 százaléka származik a Közel-Keletről és Észak-Afrikából.

Az olasz elektromosenergia-termelés 80 százalékban támaszkodik nyersolajra. Az áram 17 százalékát vízi erőművekből, 3 százalékát pedig alternatív forrásokból nyerik.