Nem romlik tovább a versenyképesség

Vágólapra másolva!
Az átlagos reálkeresetek idén is jelentősen, 8 százalékkal bővülnek, míg a nyugdíjak éves szinten csak egy százalékkal emelkednek a GKI Gazdaságkutató Rt. legfrissebb előrejelzése szerint. A kutatók úgy vélik, hogy az államháztartás hiánya az év végére eléri a GDP 5 százalékát, és az inflációs ráta nem változik.
Vágólapra másolva!

Jelentősebb világgazdasági konjunktúrajavulás 2003-ban nem remélhető, de amennyiben az iraki válság gyorsan rendeződik, a lassú konszolidáció már 2003 második felében megindulhat: a fejlett országok növekedési üteme a tavalyi 1,5 százalék után idén 2 százalék fölé emelkedhet - áll a GKI kedden közölt előrejelzésében. A kutatóintézet szerint idén éves átlagban 27 dollár lesz az olaj hordónkénti ára a tavalyi 25 dollár után.

Gyorsan bővülő fizetések, alacsony nyugdíjak

Tavaly 13,6 százalékkal nőttek a reálbérek/uzletinegyed/hirek/hazaihirek/20030219tavaly.html

Az átlagos reálkereset közel 8 százalékkal, ezen belül az üzleti szférában 4, a költségvetésiben pedig mintegy 15 százalékkal emelkedik. A nyugdíjak reálértéke a tavalyinál jóval lassabban, az automatizmusok alapján közel 4 százalékkal, de az egyszeri kifizetéseket is tartalmazó 2002. évi szinthez képest csak 1 százalékkal emelkednek. A lakossági fogyasztás 6 százalékkal bővül, és továbbra is gyorsan - de nem gyorsuló ütemben - nő idén a lakáspiaci kereslet.

Magas marad a hiány

Idén éves átlagban a magyar gazdaság tartani tudja a tavalyi második félév 3,6 százalékos növekedési ütemét. A foglalkoztatás stagnál, a munkanélküliségi ráta kissé tovább, 6,2 százalékosra emelkedik - áll a GKI prognózisában. A beruházások a tavalyi 5,8 után idén még alacsonyabb mértékben, 3 százalékkal nőnek az állami szféra fejlesztéseinek költségvetési törvényben előirányzott jelentős visszafogása miatt. Az üzleti szféra a tavalyi visszaesés után kissé növeli beruházási keresletét.

Makro-adatbázishttp://origo.eco.hu/makro/makro.php?category=gdpAz Üzleti Negyed szklgáltatása.

A GKI Rt. azzal számol, hogy a magyar termékek iránti külső kereslet 2003-ban valamelyest javul, az export értéke euróban mintegy 10 százalékkal bővül. Ezt elősegíti, hogy az üzleti szférában a fajlagos bérköltség alapján számított nemzetközi versenyképesség 2003-ban már érdemben nem romlik tovább. A behozatal - a belföldi összkereslet továbbra is igen dinamikus bővülése és ezen belül az importgép-beruházások élénkülése miatt - az exportnál erőteljesebben gyorsul, így az áruforgalmi mérleg deficitje 4,2 milliárd euró körülire emelkedik. A folyó fizetési mérleg romlása az áruforgaloméhoz hasonló lesz, a deficit 3,6 milliárd euró körüli lesz, ami megközelíti a GDP 5 százalékát.

Nem csökken az infláció

Az infláció 2003-ban várhatóan stagnál. A jövedéki cikkek és a háztartási energiahordozók árai emelkednek a leggyorsabban, ezzel szemben mérséklődik a tartós fogyasztási cikkek árszínvonala; enyhe árnövekedés várható a ruházati cikkeknél és az élelmiszereknél is.

A forint 2003-ban erős marad, de a korábbinál nagyobb ingadozások lehetségesek az árfolyamban. A forint árfolyama eleinte valószínűleg a 10-13 százalékos sávban, 240-248 forint között ingadozik majd az erős oldalon. Az év vége felé azonban az árfolyam ismét elindulhat a sáv széle felé a GKI prognózisa szerint.