Eltűnhetnek a csábító ingatlanbefektetési hirdetések

Vágólapra másolva!
Nem garantált az ingatlanbefektetési szövetkezetek hirdetéseiben ígért hozam, illetve a befektetett tőke visszafizetése - hívja fel közleményében a befektetők figyelmét a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete. Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok biztosa szerint a szerződések jogszabály megkerülésére irányulnak és próbapert javasol a szövetkezetek ellen.
Vágólapra másolva!

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) még tavaly év végén kiadott egy közleményt, amit márciusban megismételt. A felügyelet ismételten és nyomatékosan felhívta a befektetők figyelmét, hogy a befektetési szövetkezetek által végzett tevékenység nem tartozik a PSZÁF felügyelete alá, ugyanis a szövetkezetek sem pénzügyi, sem pedig befektetési szolgáltatást nem végeznek.

Betétbiztosítási és befektetővédelmi alapok/uzletinegyed/hitel/20000605163227MFHS.htmlPSZÁFhttp://www.pszaf.hu

Ebből következően a szövetkezeti befektetésekre semmilyen állami garancia nem áll fenn, a szövetkezet fizetésképtelensége esetén sem az Országos Betétbiztosítási Alap, sem a Befektető-védelmi Alap nem fizet kártalanítást a befektetőknek. Ezért befektetési szövetkezeti tagsági viszonyt mindenki csak saját felelősségére vállaljon, ugyanis a hirdetésekben közzétett hozam kifizetése, illetve a befektetett tőke visszafizetése - jogszabályi rendelkezés hiányában - nem garantált.

Amit a befektetési alapokról tudni kell/uzletinegyed/befektetes/befektetesialap/20021121amit.htmlBAMOSZhttp://www.bamosz.hu

A befektetési alapokról szóló törvény hatálya alá tartozó ingatlanbefektetési alapok tavaly éves szinten 13-14 százalékos hozamot produkáltak, ehhez képest egyes ingatlanbefektetési szövetkezetek már egy hónapra 15 százalékos hozamot ígérnek hirdetéseikben. Ezért márciusban a Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) is közleményben határolódott el az ingatlanszövetkezetektől.

A befektetési szövetkezetek kizárólag tagjaik számára kínálnak befektetési lehetőséget, taggá pedig az válhat, aki részjegyet vásárol (egy részjegy általában 5-10 ezer forint névértékű). A részjegy nem kamatozik, kilépéskor azonban visszaváltható. Természetesen egyetlen darab részjeggyel is szövetkezeti taggá válhat bárki. Az ingatlanbefektetési szövetkezetek általában tagi kölcsön formájában várnak el befizetéseket tagjaiktól, a tagi kölcsön mértékét, lejáratát, visszafizetésének és felmondásának rendjét, valamint a kamat nagyságát a szövetkezeti törvény szerint a szövetkezet alapszabálya határozza meg, amennyiben pedig ez nem rendelkezik minden részletről, akkor a szövetkezet és a tag közötti egyedi írásbeli megállapodásban kell rendezni. A tagi kölcsön visszafizetésére az ingatlanbefektetési szövetkezetek által megvalósított beruházások (általában építkezések) nyújtanak fedezetet. Kecsegtető az is, hogy a tagi kölcsön kamatát nettó hozamként hirdetik a szövetkezetek, azaz a magánszemély befektetőket nem terheli adókötelezettség a kamatjövedelem után. Természetesen nem kizárt, hogy a beruházások megvalósulnak és az üzleti siker garantálja az ígért hozamot, a befektetőknek azonban nem árt mérlegelni a kockázati tényezőket.

Interneten hirdető ingatlanszövetkezetek befektetési ajánlatai magánszemélyeknek (1 millió Ft)

Szövetkezet

3 hónap

6 hónap

12 hónap

Pilis-Invest

nincs adat

12-13%

13-14%

Fundamentum XXI.

12%

13,5% 17%

Vertical-Invest

17%

18%

18%

Duna-Profit

16%

16%

17%

A minimális tagi kölcsön mind a négy szövetkezetnél 50 ezer forint, 3 millió forint fölötti, legalább egy évre lekötött tagi kölcsön (befektetés) után pedig már 20 százalék körüli nettó hozamot garantálnak, kivéve a Pilis-Invest szövetkezetet, amely reálisabb, 15 százalék körüli kamatot ígér.