Borúlátók a német gazdaságkutatók

Vágólapra másolva!
A hat vezető német gazdaságkutató intézet feladta a konjunktúra gyors megélénkülésébe vetett reményét, és drasztikusan csökkentette növekedési előrejelzéseit - derült ki a berlini, a müncheni, a kieli, a hamburgi, az esseni és a hallei szakemberek kedden Berlinben nyilvánosságra hozott tavaszi szekértői jelentéséből.
Vágólapra másolva!

Az intézetek úgy vélik, hogy a német GDP az idén csak 0,5 százalékkal növekszik, jövőre pedig 1,8 százalékkal. Őszi szakértői jelentésükben az intézetek még 1,4 százalékos növekedést prognosztizáltak 2003-ra, és 1,8 százalékot 2004-re. 2002-ben a német gazdaság mindössze 0,2 százalékkal bővült.

A kormány jelenleg 1,0 százalékos idei növekedésben bízik, de egyöntetű a vélemény, hogy ezt a számot a Schröder-kabinet szintén lefelé fogja módosítani.

A német gazdaságkutatók szerint az államháztartási hiánynak a GDP-hez mért aránya az idén 3,4 százalék lesz. Németország ebben az esetben a tavalyi év után az idén is megsértené azt az előírást, hogy az euróövezethez tartozó országokban a deficit nem haladhatja meg a 3 százalékot. Az intézetek jövőre 2,9 százalék deficitre számítanak.

A német gazdaság a hosszan tartó gyengélkedés időszakában van - állapították meg a kutatók, akik szerint az év második felében lehet ugyan némi élénkülés, de ez csak fokozatosan lesz érzékelhető.

A gazdasági kapacitások kihasználtsága tovább csökken, a munkapiaci helyzet is romlik - jósolták a német szakemberek, akik prognózisuk elkészítésekor abból indultak ki, hogy az iraki helyzet gyorsan lecsillapodik, a bizonytalanság és a válság bénító hatása alábbhagy, az olajár csökken, a részvényárfolyamok, valamint a dollár árfolyama stabilizálódik. Bár mindezek a körülmények jó alapot teremtenek a konjunktúra élénküléséhez, az ipari államokban a felfelé mutató tendencia mégis viszonylag lefojtott lesz.

Az euróövezetre vonatkozó várakozásukat is alaposan módosították: szemben a korábbi 1,8 százalékkal csak 0,9 százalékos növekedést jeleznek előre. Jövőre az euróövezetben a növekedés 2,3 százalékos lesz. Japánban továbbra is 1,2 százalékos GDP növekedés várható az idén, jövőre pedig 1,1 százalék - vélik a gazdaságkutató intézetek.