Összevont alapú felügyelet jön létre

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés keddi ülésén megkezdte a tőkepiaci és a hitelintézeti törvény módosításáról szóló törvényjavaslatok általános vitáját. A jogszabályok megteremtik  a hitelintézetek összevont alapú felügyeletét, külföldieknek is lehetővé teszik a lakástakarékpénztári szerződéskötést, és szigorítják az ingatlanszövetkezetek működését.
Vágólapra másolva!

Valamennyi képviselőcsoport támogatásáról biztosította a hitelintézeti és a tőkepiaci törvény módosítását. A vezérszónokok kiemelték, hogy az előterjesztés célja a hitelintézetek összevont alapú felügyeletének újraszabályozása, a pénzügyi intézmények felszámolásának új irányelveinek alkalmazása, illetve az uniós joganyaghoz való illeszkedés.

Vonzóbbak a lakástakarékpénztárak/uzletinegyed/hitel/lakashitel/20030205vonzobb.html

Szabó Lajos, az MSZP vezérszónoka hangsúlyozta, hogy a tőkepiaci törvény módosítása a befektetési vállalkozások szabályozásába beépíti az összevont felügyeletet, amelynek célja, hogy átlátható módon valósuljon meg az összefüggő vállalkozások között a kockázatok kezelése. A törvényjavaslat a 60 milliárd forintot meghaladó nettó eszközértékű európai alapot kezelő intézmények esetében bevezeti az úgynevezett kiegészítő tőke intézményét. A hitelintézeti törvény módosítása kapcsán elmondta, hogy a javaslat megnyitja a lakás-takarékpénztárakat a külföldi, természetes személyek előtt is.

A szabad demokrata Bőhm András elmondta: a változtatások eredményeképpen a magyar vállalatok előtt a korábbiaknál meghaladó mértékben nyílhatnak meg a nyugat-európai piacok, és Magyarországra több tőkebefektetés áramolhat, ugyanakkor hangsúlyt kap a befektetési vállalkozásra vonatkozó felügyelet is.

Dancsó József, a Fidesz vezérszónoka az egyik legfontosabb változtatásnak az összevont alapú felügyelet megteremtését nevezte. A hitelintézetekről szóló törvényjavaslatról szólva aggályosnak tartotta, hogy az ügyviteli tevékenységek kiszervezését a PSZÁF értesítése nélkül tehetik meg a pénzintézetek. Lényegesnek értékelte, hogy külföldiek is köthetnek majd lakás-előtakarékossági szerződést és a befizetett betét, a jóváírt kamatok és a betéthez kapcsolódó kölcsön felhasználható Magyarországon kívüli lakáscél megvalósítására is.

Eltűnhetnek a csábító ingatlanbefektetési hirdetések/uzletinegyed/befektetes/20030403eltunhetnek.html

Herényi Károly, az MDF vezérszónoka többek között arra tett javaslatot, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete kerüljön ki a kormány felügyelete alól. Felhívta a figyelmet az elmúlt hónapokban jelentkező, aránytalanul magas hozamokat ígérő ingatlanszövetkezetekre, amelyek működést, illetve hirdetésit szigorítja a hitelintézeti törvény javasolt módosítása.