Világcégek a brit valutauniós tagságért

Vágólapra másolva!
A világ legnagyobb vállalatainak felső vezetői példátlan összefogással, burkolt fenyegetéstől sem mentes közös üzenetben szólították fel hétfőn a brit kormányt, hogy lehetőleg még ebben a parlamenti időszakban kezdje el Nagy-Britannia csatlakoztatását az euróövezethez. Szakértők szerint a brit pénzügyminiszter ugyanakkor június elején azt jelenti be, hogy az ország egyelőre nem csatlakozik a valutaunióhoz.
Vágólapra másolva!

A közös felhívást 25 világcég vezetői írták alá, köztük Sir Christopher Gent, a Vodafone mobiltelefon-szolgáltató vezérigazgatója, Peter Sutherland, a BP olajcég elnöke, valamint a Ford, a Siemens és a Boeing felső vezetése.

A hétfőn közzétett nyílt levél szerint a brit gazdaságban érdekelt befektetők annak a feltételezésnek a jegyében vannak jelen a piacon, hogy Nagy-Britannia "csatlakozás előtt álló" ország. Ha kiderül, hogy ez nem így van, az jelentős változásokat eredményez majd a brit gazdasági klímában - áll a felhívásban. Az üzleti vezetők szerint a gazdasági feltételek már adottak Nagy-Britannia euróövezetbeli csatlakozásához, a kimaradás ugyanakkor tartós gazdasági károkat okozna az országnak.

Gordon Brown brit pénzügyminiszter legkésőbb június 7-ére ígérte a brit valutauniós csatlakozási döntés előfeltételéül szabott gazdasági hatástanulmányok eredményének közzétételét. A brit gazdasági sajtó már hetek óta tudni véli, hogy az öt átfogó feltétel teljesülését vizsgáló összesen 18 tanulmány végkövetkeztetése nemleges lesz, vagyis Brown azt fogja bejelenteni, hogy Nagy-Britannia egyelőre nem csatlakozik az euróövezethez.

Ehhez a fő érv az lenne, hogy látványos a különbség a brit és az euróövezeti gazdaság teljesítménye között az előbbi javára. A 2003-2004-es pénzügyi év költségvetésébe a brit kormány egyebek mellett 2,5-3,0 százalékos gazdasági növekedést, valamint 4 százalék alatti munkanélküliséget állított be; a növekedési előrejelzés csaknem a háromszorosa, a munkanélküliségi jóslat a fele a jelenlegi valutauniós átlagnak.

Nagy-Britannia a legnagyobb EU-tagállam, amely önszántából maradt ki még a konzervatív kormányzás alatt a valutaunió alapítói közül, ám a jelenlegi munkáspárti kormány, amely 1997-ben került hatalomra, elvileg nem ellenzi az euró meghonosítását.

A font hétfőn mindenesetre folytatta meredek lejtmenetét az euróval szemben: a közös valuta egysége a pénteki későihez képest 0,0034 fontos drágulással 0,7202 font volt hétfő délelőtt a londoni bankközi piacon, a reggeli 0,7176-0,7192 közötti drágulás után.