Támogatók nélkül megszűnhetnek a futballklubok

Vágólapra másolva!
A hazai futballklubok többségénél az éves költségvetés legnagyobb részét a szponzorok, tulajdonosok és egyéb cégek állják. A Napi Gazdaság összeállításából kiderül, hogy a bevételek 50-80 százaléka is származhat támogatóktól, így amennyiben a botrányok miatt a szponzorok távoznának, a klubok működésképtelenné válhatnak.
Vágólapra másolva!

Az FTC Rt. éves költségvetése általában 700 millió és 1 milliárd forint között van, de az eredményességtől függően elérheti akár az 5 milliárd forintot is - mondta a Napi Gazdaságnak Szeiler József, a társaság ügyvezető igazgatója. A Fradi idei nullszaldósra tervezett költségvetésében 51 százalékot tesznek ki a szponzori befizetések, 5,6 százalék származik a televíziós közvetítésekből, 25 százalék a rendezvények bevételeiből, a maradék pedig egyéb forrásból, például a bajnoki helyezés után kapott díjakból.

A Magyar Labdarúgó Liga keddi döntése értelmében a Ferencváros a legutóbbi botrány miatt 2003. december 31-ig zárt kapuk mögött köteles lejátszani hazai mérkőzéseit, így a jegy- és bérleteladásokból származó bevételek jelentősen csökkennek. Az FTC legnagyobb szponzora, a Westel mobilcég korábban bejelentette, hogy a szurkolói rendbontás ellenére nem távozik a klubtól.

A másik nagy fővárosi klub, az Újpest FC legnagyobb támogatói - a Magyar Posta Rt., a Szerencsejáték Rt., az MFB - az elmúlt évben elhagyták a csapatot, így a költségvetés a tavalyihoz képest a felére csökkent. A nagy cégek közül a Mol és az OTP ugyanakkor továbbra is támogatja a lila-fehér klubot. Az Újpest még a Fradinál is nehezebb helyzetben van, ugyanis több százmillió forintos költségvetésének mintegy 80 százaléka származik a szponzori befizetésekből.

Az idei bajnokság meglepetéscsapatánál, a Siófoknál jóval kevesebb pénzből, mintegy 250 millió forintból gazdálkodnak évente, amelyből 60 millió forintot személyi költségekre, 25 millió forintot a stadion bérlésére és fenntartására fordítanak. A bevételek egyötöde származik jegyeladásból, egyötöde pedig a televíziós jogdíjakból és marketingbevételekből. A költségvetés nagy részét itt is a támogatók biztosítják. A helyi önkormányzat egyáltalán nem támogatja a klubot, de a következő bajnokságban való indulás várhatóan mégsem kerül veszélybe, mert egy befektetői csoport jelentkezett a klub megvásárlására - írja a Napi Gazdaság.