Magyar tőkeinvázió Horvátországban

Vágólapra másolva!
Az utóbbi két évben Magyarország nem került be a Horvátországban befektető országok listájának első tíz helyezettje közé, de most hazánk - leginkább a Mol félmilliárd dolláros INA-részvényvásárlása miatt - a lista negyedik helyén áll. Magyarországról eddig összesen 630 millió dollár érkezett Horvátországba - írja a Nacional című lap.
Vágólapra másolva!

A közvélemény egy részét és számos politikust sokkolta, hogy a valamikor szegény északi szomszédok, akikről nem ritkán jó adag lenézéssel beszéltek, máról holnapra horvát cégek tulajdonosaivá váltak. És az olaszoktól, osztrákoktól, németektől eltérően, akik főleg bankokba, pénzügyi intézményekbe és a távközlésbe fektetetik pénzüket Horvátországban, a magyar tőkebefektetések legnagyobb mértékben az idegenforgalomba és a termelésbe irányulnak - áll az újság elemzésében.

A Molé lett az INA/uzletinegyed/hirek/vallalatihirek/20030717amole.html

Befejezés előtt áll a Dunapack 23 millió dollár értékű zöldmezős beruházással épülő zaboki hullámkarton- és göngyöleggyára; a Master Yachting 7,3 millió eurót fordított a nemrég megnyílt tribunji jachtkikötőre, 50 millió eurót fektet be primosteni szállodák újjáépítésébe és 4,5 millió euróért megvette a Hvar-sziget Jelsa városka szállodarészvényeinek 81,4 százalékát - írja a Nacional.

A zágrábi hetilap felsorolásában szerepel, hogy 100 embert foglalkoztat a Duna-Dráva-Cement Zágrábban és Szlavónia-szerte, Zengg (Senj) közelében 20 millió eurós magyar befektetéssel 500 apartman épül 65 hektáros területen, a Fornetti Horvátországban közel 200 helyen szereli be süteménykészítő berendezéseit, a Food International horvátországi lerakata több mint 100 magyar termékkel lát el horvát kereskedelmi hálózatokat, és az Exclusive Charge pénzváltó hálózatot épített ki az országban, valamint a Ganz port Rijeka 50 millió eurós silóépítési beruházásra készül a fiumei kikötőben.