Vágólapra másolva!
A közeljövőben ismét emelkedhetnek Magyarországon az üzemanyagárak: az utóbbi napokban ugyanis a nemzetközi olajkészletek drámaian zuhannak miközben rekordszintet ér el az üzemanyagok iránti kereslet, írta a Világgazdaság. 
Vágólapra másolva!

Újabb magyarországi üzemanyag-dráguláshoz vezethetnek azok a világpiaci hatások, amelyek az olajtermelés, illetve a szállítás zavaraiból, az északi féltekén megcsappant benzinkészletekből, valamint az élénk szezonális keresletből adódnak, írta a Világgazdaság. A Mol Rt. legutóbb július 16-án emelte benzin- és gázolajárait, a nagykereskedelmi ár növekedésére hivatkozva. Azóta egy liter ólmozatlan, 95-ös benzin 236,50 forintba kerül.

A globális benzinpiaci egyensúly visszatérése a napilap szerint nem várható a hőség elmúlta és a nyári vakációk miatti pluszkereslet megszűnése előtt. Erre legalább két hetet kell várni, de nincs garancia arra nézve, hogy ezután látványosan olcsóbb lesz a benzin. Ellenkezőleg: az USA és Japán (két fontos olajimportőr) gazdasági fellendülésének jeleiből ugyanis a globális üzemanyagigény tartós erősödésére lehet következtetni. A világ olajpiacán is rendezetlen a helyzet: Irak, Venezuela és Nigéria szállítmányai akadoznak.

USA: az áramszünet miatt csökkennek az olajkészletek/uzletinegyed/hirek/vilaggazdasag/20030815usacsokkeno.html

Múlt csütörtökön sokként érte a piacot, hogy kilenc havi mélypontra (196,6 millió hordóra) süllyedtek az USA benzinkészletei. Az üzemanyagárak a hírre reagálva 12 éve nem tapasztalt lendülettel, közel 10 százalékkal emelkedtek. Az ólmozatlan benzin gallononként 1,0950 dolláros, szeptemberi szállítású ára (1 gallon = 3,78 liter) féléves csúcsnak felel meg. A készletek megcsappanásában közrejátszott, hogy a múlt héten a tavalyi azonos hétnél 1,8 százalékkal több üzemanyagot éltek fel a nyaralók, és közben esett az USA olajimportja is. Az amerikai helyzetet nehezíti, hogy miután a napokban leállt a Texasból Arizonába benzint szállító vezeték, Kaliforniában több finomító termelésében várhatók fennakadások, az egy héttel korábban Észak-Amerikát sújtó áramkimaradás miatt pedig több finomító kényszerült leállásra.