Továbbra is mi fizetjük Európa legmagasabb áfáját

Vágólapra másolva!
Jövőre is mi fizetjük Európa egyik legmagasabb - 25 százalékos - áfaterhét, ugyanis a 2004-re beígért, 2 százalékos adócsökkentés Medgyessy Péter miniszterelnök pénteki bejelentése szerint elmarad. Ilyen magas áfakulcsot - hazánkon kívül - csak Svédországban és Dániában alkalmaznak.
Vágólapra másolva!

A koalíciós partnerek pénteken döntöttek arról, hogy a 25 százalékos áfakulcs megtartásával, a jövedéki- és a játékadó kiterjesztésével, továbbá az állami intézmények költségeinek lefaragásával tömik be azt a "költségvetési lyukat", amit az szja csökkentése okoz.

A döntés nyomán Magyarország megőrzi dobogós helyét az európai "áfafizetési ranglistán", ugyanis 25 százalékos általános kulcsot csak a gazdaságilag jóval fejlettebb Svédországban és Dániában alkalmaznak az unión belül. Németországban a magasabbik áfakulcs mértéke 16 százalék, az Egyesült Királyságban 17,5, Franciaországban 19,6, de még Ausztriában is csak 20 százalék.

Hazánk a térség országait is könnyedén maga mögé utasítja áfa terén, ugyanis 22 százalékos áfát fizetnek a lengyelek és a csehek, 19-et a szlovének, de még Szlovákiában is csak 23 százalékos az általános áfakulcs. Az Európa Unió nem ír elő kötelező előírásokat a tagországok adórendszerével kapcsolatban, csupán ajánlásokat tehet. A magasabbik áfakulcs esetében az uniós ajánlás úgy szól, hogy az általános áfa mértéke ne legyen 15 százaléknál alacsonyabb.

A kedvezményes sem kedvezményes

A kedvezményes áfakulcs esetében az EU egy, esetleg kettő kulcsot javasol, amelynek mértéke 5 százaléknál nem lehet alacsonyabb. Magyarországon jelenleg a kedvezményes adókulcs mértéke 12 százalék, azaz a kötelező minimum több mint duplája. Ezzel az adókulccsal szintén az élbolyba fogunk tartozni a csatlakozás után, hiszen ennél magasabbat csak Finnországban (17 százalék) és Írországban (13,5 százalék) vetnek ki. Németországban a kedvezményes áfakulcs mértéke 7 százalék, Franciaországban 5,5 százalék, az Egyesült Királyságban pedig 5 százalék. A kormány tervei szerint ezt az adókulcsot jövőre 15 százalékra emelik.

Csökkenő adókulcsok, növekvő adóterhek/uzletinegyed/ado/20030828csokkeno.html

Az általános forgalmi adó fogalmát 1988-ban ismerhették meg hazánk állampolgárai, mikor is hatályba lépett az első áfatörvény. Az azóta sokat változtatott törvény az utóbbi évek során gyakorlatilag teljesen EU-komformmá vált, így az áfa jelenlegi rendszerében alapvető változások már nem várhatók a csatlakozást követően.