Mára enyhült a terrortámadások hatása

Vágólapra másolva!
Tavaly szeptember 11-e körül a vészjóslatok ellenére nyugodt volt a világpiac, ami javarészt annak köszönhető, hogy nyugodt volt az Egyesült Államokban a kereskedés. A gazdasági hatások azonban még igencsak érezhetőek voltak a turizmusban, vagy a légi közlekedésben. Idén egyelőre úgy tűnik, hogy enyhült a hatás: elemzők szerint nem kell számítani arra, hogy az évforduló nagyban befolyásolja a kereskedés menetét, az idegenforgalom kezd magára találni, az utasok visszaszállingóznak a repülőjáratokra.
Vágólapra másolva!
ADSL Profi/uzleti_internet/adsl_pro.htmlGyors üzleti internet ADSL-en csak most havi nettó 8 920 Ft-tól

Londoni értékforgalmazók szerint az európai részvénypiacok szerdán visszaeséssel nyitnak, a Wall Street gyenge keddi teljesítménye nyomán. Ennek a gyenge teljesítménynek azonban sokkal inkább a vegyes amerikai makroadatokhoz vagy a héten bejelentett óriási háborús számlához van köze, mintsem az évfordulóhoz, mondták az elemzők. A devizapiacon is dollárgyengülés volt tapasztalható kedden, mind az euróval, mind a forinttal szemben, hasonló okokból. A lanyha amerikai kereskedés miatti negatív trend a Frankfurtban könnyedén megfordulhat, a frankfurti autószalon alatt ugyanis a figyelem a járműipari részvényekre irányulhat.

Kilenc hónap alatt komoly emelkedés volt a Wall Streeten

Erőteljes GDP-növekedés az USA-ban/uzletinegyed/hirek/vilaggazdasag/20030828avartnal.html

A "gyenge amerikai kereskedés" azonban csak a pillanatnyi állapotot tükrözi, hosszabb távon szemlélve jelentős erősödés történt: a Wall Street irányadó mutatója, a Dow Jones (DJIA) kedden 79,09 pontos, azaz 0,83 százalékos veszteséggel 9507,20 ponton zárt ugyan, a tavaly év végi szinthez képest azonban közel 14 százalékot emelkedett. A technológiai papírokat tömörítő Nasdaq hasonlóan csökkent kedden, 0,80 százalékot, a 1873,43 pontos zárás azonban 40 százalékkal magasabb a tavaly év végi értéknél.

Magára talált az idegenforgalom

Nem okoz utasszám-csökkenést az évforduló közeledte

A Turisztikai Világszervezet (World Tourism Organization - WTO) az idén Európára 2-3 százalékos, jövőre 4-5 százalékos növekedést jósol. A szervezet szerint a nemzetközi idegenforgalom alkalmazkodott a szeptember 11. után előállt új helyzethez. Az Amerika elleni, két évvel ezelőtt történt terrortámadás és az ezt követő adminisztratív intézkedések, a világméretű gazdasági visszaesés, az Irak elleni támadás és az atípusos tüdőgyulladás (SARS) valóságos csapást jelentett a nemzetközi idegenforgalomra, amely - az utasok számát tekintve - 2001-ben 0,6 százalékkal esett, tavaly pedig 3,1 százalékkal, 715 millió főre csökkent. A WTO főtitkára, Francesco Frangialli októberi pekingi WTO-kongresszusra készített jelentésében közli: az ágazat rendkívül gyorsan alkalmazkodott, az emberek rövidebb utakra vállalkoztak, gyakrabban éltek a last minute foglalás lehetőségével, de utaztak. A WTO szerint az idén már 2-3 százalékos lehet a turizmus növekedése Európában, írta az AFP hírügynökség. A Nemzetközi Polgári Légügyi Szervezet, az ICAO a visszaesés évei után erre az évre az utaskilométer-szám 0,4 százalékos, jövőre 4,4, 2005-ben pedig 6,3 százalékos növekedését jósolja, írta a Világgazdaság.

Az Egyesült Államokban az utasok a második évfordulónak nem tulajdonítanak nagy jelentőséget, a CNN Money szerint. A nagy légitársaságok közölték, hogy csütörtökön nem csökkentik járataik számát, mert a helyfoglalások mértéke a normális szinten van. Egy éve a légitársaságok komoly utashiánnyal néztek szembe.

Rizikófaktorral jelzik az utasokat

Gazdag cégekhez került a WTC-segélyalap java/uzletinegyed/hirek/vilaggazdasag/20030909gazdasg.html

Az amerikai kormányzat rengeteget költött terrortámadások megelőzésére, elsősorban a repülőtereken: 2001 óta összesen 9 milliárd dollárt (2080 milliárd forintot). A biztonsági fejlesztések a mai napig prioritást élveznek a kormányzatban, a közlekedésbiztonsági hivatal (Transportation Security Administration - TSA) új rendszere az eddigi rendszereknél pontosabb és mélyebb átvilágítást készít majd az utasokról. Az utasokat átvilágítás után színkódokkal (zöld, sárga és piros) látják majd el, attól függően, hogy honnan hova utaznak, mikor vásárolták a jegyet és kikkel utaznak.

A szakértők szerint az utasok többsége zöld színkódot fog kapni, és akadályok nélkül utazhatnak, 8 százalékuk viszont szinte biztos, hogy sárga kódot kap. Nekik további átvilágításon kell átesniük, mielőtt továbbutaznak. Az a hozzávetőleg 2 százalék, akihez piros kódot rendel a rendszer, nem szállhat fel a gépre, és rendőrségi kihallgatás elé néz majd a tervek szerint.

Egyes légitársaságok nem látják kivitelezhetőnek a TSA új rendszerét, szerintük nem kivitelezhető a terv olyan központi repülőtereken, ahol napi 30 ezer járat indul és érkezik.