Stagnált az építőipar júliusban

Vágólapra másolva!
Az építőipari termelés volumene 2003 júliusában munkanaptényezővel kiigazítva - és a kiigazítatlan adatok szerint egyaránt - minimális mértékben 0,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön nyilvánosságra hozott jelentéséből.
Vágólapra másolva!

Az év első hét hónapjában a termelés 3,2 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. Szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva a termelés júliusban az 2,3 százalékkal maradt el az előző havi értéktől. A legnagyobb építőipari alágazat, a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építésének termelése 2003 júliusában 8,1 százalékkal, az év első hét hónapjában 10,7 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál.

Forrás: Üzleti Negyed
Forrás: Üzleti Negyed

Az épületgépészeti szerelés termelése júliusban 4,5 százalékkal csökkent, évkezdettől viszont összesen 8,9 százalékkal növekedett 2002 azonos időszakához viszonyítva. A befejező építés termelése júliusban 36 százalékkal emelkedett. Júliusban az épületek építése 0,8 százalékkal csökkent, az egyéb építményeké viszont 1,3 százalékkal nőtt az előző év júliusához viszonyítva. A vizsgált időszakban mindkét építményfőcsoport építése elmaradt az előző évitől (az épületeké 2,9 százalékkal, az egyéb építményeké 3,5 százalékkal).

A legalább öt főt foglalkoztató szervezetek adatai alapján a termelés volumene az év első hét hónapjában a Közép-Dunántúl kivételével valamennyi régióban csökkent. A legnagyobb mértékben (14 százalékkal) a dél-alföldi székhelyű szervezetek termelése esett vissza. Az építőipari vállalkozások júliusban az egy évvel korábbinál 6,8 százalékkal kisebb volumenű új szerződést kötöttek. Ezen belül az épületek építésre kötött szerződések volumene 21,3 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, viszont egyéb építményekre 6,9 százalékkal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek.

2002 júliusához képest az építőipari tevékenység költségalapon számított árai 6,1 százalékkal, ezen belül a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építésének árai 6,5 százalékkal emelkedtek. Az építőipari árak 0,6 százalékkal haladták meg az előző hónap árait - áll a KSH honlapján közölt jelentésében.