Stabilizálódik a forint árfolyama

Vágólapra másolva!
A gazdasági növekedés élénkülésére, az infláció gyorsulására és az államháztartás hiányának további emelkedésére számítanak az év hátralévő részében a Reuters által megkérdezett elemzők. Néhány szakértő nem tartja kizártnak, hogy a jegybank az év végén csökkenti alapkamatát.
Vágólapra másolva!

A Reuters felmérése szerint a forint árfolyamát illetően optimistábbá vált a piac: az elemzők szerint a következő hetekben nem várható jegybanki kamatvágás, sőt néhány szakértő kamatcsökkentésre számít az év utolsó hónapjaiban.

Makro/uzletinegyed/makro/index.htmlAz Üzleti Negyed rovata

Az elemzők szerint szeptemberben 4,9 százalékra gyorsulhat az éves infláció a múlt havi 4,7 százalékról. A decemberre szóló előrejelzés ugyanakkor 20 bázisponttal, 5 százalékra csökkent. A szakértők 4,6 százalékos éves átlagos inflációt várnak az egy hónappal korábbi 4,7 százalék helyett. A jövő év decemberére vonatkozó inflációs konszenzus 35 bázisponttal, 5,55 százalékra nőtt, ami magasabb a Magyar Nemzeti Bank 5,5 százalékos inflációs céljánál.

A Reuters szeptemberi felmérésében a korábban vártnál magasabb államháztartási hiányt várnak az elemzők: prognózisuk szerint a deficit eléri a GDP 5,4 százalékát, ami 0,6 százalékponttal magasabb a kormányzati előrejelzésnél. 2004-re véleményük szerint a hiány a GDP 4,5 százaléka lesz, ami 0,7 százalékponttal magasabb a kabinet által tervezettnél.

Reálbér-csökkentést sürget az IMF/uzletinegyed/hirek/vilaggazdasag/20030918realbercsokkentest.html

Az elemzők szerint a forint 2005 januárja körül csatlakozhat az ERM-II-es európai árfolyamrendszerhez, és a csatlakozáskor az euróval szemben 255 forint körül rögzítik majd a nemzeti valuta árfolyamát. A kormány hivatalosan 2004 májusában lépne be a valutaunió előszobáját jelentő árfolyamrendszerbe.

Túl van a mélyponton a növekedés

A második negyedévben hatéves mélypontra, 2,4 százalékra lassult az éves növekedési ütem. Korábban az elemzők azt várták, hogy a gazdasági növekedés lassulása már az első negyedévben eléri a mélypontot.

A felmérés szerint a harmadik negyedévben már gyorsul a növekedés: a szakértők 2,85 százalékos GDP-bővülésre számítanak. Az év egészére 40 bázisponttal, 2,8 százalékra csökkentették a növekedési előrejelzést, míg jövőre 3,3 százalékos növekedést prognosztizálnak.