Öt év alatt megháromszorozódhat a föld ára

Vágólapra másolva!
Jelenleg alacsony a kereslet és a kínálat is a földpiacon, közölte az [origo]-val a Földbróker.hu. A társaság vezetője, Für Zoltán szerint azonban a kínálatból folyamatosan fogynak el az olcsóbb ajánlatok, és fokozatosan jelennek meg a magasabb árak. Ötéves távlatban az árak megtriplázódása is elképzelhető, a szakember szerint.
Vágólapra másolva!

Az árak tekintetében egy éves távlatban a mai 400 ezer forint/hektáros átlagár elmozdulhat a 6-700 ezer forint/hektáros árfolyamig, a szakértő szerint. Ötéves távlatban pedig már elképzelhető a 0,8-1,2 millió forint/hektáros érték is.

A termőföld aranyat ér/uzletinegyed/hirek/vallalatihirek/20021002atermofold.html

A jelzáloghitelezésnek még nem jelentkezik a hatása, Für Zoltán szerint. A szakember úgy véli, ez azért van, mert a gazdálkodóknak nincs befektethető szabad pénze önerőre, a befektetők pedig még nem gondolkodnak hitelfelvételben.

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]

Befektetési szempontból a szakember elsősorban a biztonságra hívja fel a figyelmet; jelenleg Für Zoltán szerint a legalkalmasabb terület a Dunántúl: itt van forgalom, van csapadék, és van gazdasági aktivitás. Befektetésre a javasolt minimális méret 50 hektár illetve 20 millió forint. Ideális befektetésnek a 100 hektárnál nagyobb terület minősül, mert ez bármilyen termelő szempontjából már jó üzemméret. A Földbróker.hu szerint ilyen esetben a bérbeadás nem gond, mert bérlő gyorsan szerezhető - a bérleti díj ugyanis a költségek 10 százaléka körül van. Ha nő is a bérleti díj a támogatások hatására, a művelőnek megéri növelnie területét, mert ha termelése nem is hoz hasznot, a többletköltséget a támogatásból bőven elő tudja teremteni.

Magyarországon óriási mennyiségű föld vár befektetésre a szakember szerint. Ha a meglévő 4 millió hektár földet 1500 dolláros (hozzávetőlegesen 400 ezer forint) hektáronkénti áron számoljuk, 6 milliárd dollárnyi földértéket kapunk - a gyepes és az erdős területzek nélkül. Nem lenne rossz, ha ennyi pénz jönne az országba, mert a földet nem lehet leszerelni és Kínába vinni - közölte a szakértő. Für Zoltán szerint ekkora tőke nélkül a tulajdon- és birtokkoncentráció évtizedekig is eltarthat Magyarországon.