Kevesebb bankkártya-csalás, több internetes visszaélés

Vágólapra másolva!
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint Magyarországon fokozatosan csökken a hazai kibocsátású bankkártyákkal elkövetett visszaélések száma. Tavaly összesen 200 millió forintnyi kárt okoztak a tolvajok, és hamísítók, ennek egynegyede külföldi állampolgárokat érintett. A jövőben várhatóan nő az interneten, vagy e-mailben elkövetett csalások száma - írja hétfői számában a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt évben a bankkártyákkal bonyolított pénzforgalomnak csupán 0,004 százalékát tette ki a bankkártya-hamisítók és tolvajok által okozott kár, ezzel a visszaélések aránya az uniós átlag egynegyede. A hamisítók által okozott kár harmadával csökkent 2002-ben, ugyanakkor egy év alatt duplájára nőtt a lopott, másfélszeresére pedig az elvesztett plasztiklapok száma.

A megkárosított kártyatulajdonosok mintegy egynegyede külföldi állampolgár, ugyanis a tolvajok, és hamisítók általában nem abban az országban használják fel a bankkártyákat, ahol megszerezték azokat.

ATM-keresőhttp://origo.eco.hu/bank/atm/atm.php?fm_bank=&fm_varos=V%E1ros&fm_kerulet=0&act=2&submit.x=12&submit.y=3

A káresemények csökkenő tendenciája nem utolsó sorban annak köszönhető, hogy Magyarországon rendkívül elterjedt a tranzakciókról visszajelzést adó sms-szolgáltatás. Hatékony eszköz a hamisítók elleni harcban a velük együttműködő kereskedők fekete listája. Ezekkel az üzletekkel, vendéglátó egységekkel a bankok hosszú éveken keresztül nem kötnek szerződést kártyaleolvasó terminál működtetésére.

Bankkártyák/uzletinegyed/hitel/20000605170425iork.html#Hasznos

Egyelőre igen minimális az interneten, e-mailen, vagy telefonon elkövetett csalások okozta kár (34 millió forint 2002-ben), de szakértők szerint az ilyen visszaélések száma dinamikusan növekedni fog a közeljövőben, mivel a visszaélésekhez itt csupán az adatokra van szükség, magát a kártyát ugyanakkor nem kell lemásolni.

A megoldás a chipkártya bevezetése lehet, ugyanis ezeken a plasztik lapokon az eddigi mágneskártyát egy chip váltja fel, amelynek lemásolásához nem elég egy kártyaleolvasó, a hamisításhoz pedig több kódot is fel kell törni. A módszert már tíz éve alkalmazó Franciaországban a visszaélések száma mára elhanyagolható - írja a Népszabadság.