Több mint 1700 költségvetést-módosító javaslat

Vágólapra másolva!
Több mint 1700 módosító javaslat érkezett a megadott határidőig a jövő évi költségvetési előterjesztéshez, amelyből a legtöbbet a Fidesz nyújtotta be, azonban az MSZP is mintegy száz ponton változtatná meg a kormány beterjesztését - közölte az Országgyűlés sajtóirodája.
Vágólapra másolva!

Szabó Lajos, az MSZP költségvetési munkacsoportjának vezetője azt mondta: a szocialista frakció a jövő évi költségvetési törvényjavaslat módosításai közül feltétlenül támogatja az önkormányzatok forrásainak 30 milliárd forintos emelését, a villamos energia áfája miatti kompenzáció bevezetését, valamint a táppénz mértékének megtartását.

"Saját indítványaik" között - Varga Mihály közlése szerint - szerepelnek versenyképességet javító intézkedések, a humánpolitikához tartozó indítványok, valamint az önkormányzatok támogatását célzó elképzelések. A volt pénzügyminiszter elmondta, hogy összesen 137 milliárd forint plusztámogatást szeretnének az önkormányzatoknak biztosítani. A Fidesz indítványaihoz az államapparátus működési kiadásainak csökkentésével és az infláció alultervezettségéből származó többletforrással teremtene fedezetet.

Kuncze Gábor, a szabad demokraták elnöke úgy nyilatkozott: továbbra is úgy látják, hogy az önkormányzatoknál vannak a jövő évi költségvetés legnagyobb feszültségei. Közel félszáz önálló és mintegy negyven, az MSZP-vel közös módosító indítványuk többsége annak a csomagnak a része, amely mintegy 35 milliárd forintos többlettámogatást tesz lehetővé az önkormányzatok számára. A nagyvárosokat érintő tömegközlekedési normatíva fedezetére 12 milliárd forintot, az oktatási normatíva növelésére 14 milliárd forintot, az óvodai normatíva emelésére pedig 800 millió forintot szánnak. Az önkormányzati szerkezetátalakításra, illetve létszámleépítésre - a kormányfővel egyetértve - 5 milliárd forintos többlettámogatást javasolnak.

A javaslatok forrása a 13. havi fizetések a korábbiaktól eltérő kezelése, amit a miniszterelnök korábban bejelentett. Font Sándor a távirati irodának elmondta: az MDF több mint 100 módosító indítványt nyújtott be a jövő évi költségvetési törvényjavaslathoz a vállalkozások versenyképességének javítására, a szociális háttér stabilizálására és a családok helyzetének jobbítására. A frakcióvezető-helyettes kiemelte az egészségügyet és a gyógyszertámogatást érintő 68,8 milliárd forintos javaslatcsomagjukat. A táppénz esetében a jelenlegi helyzet fenntartására tettek javaslatot, azaz a táppénz mértéke maradjon a fizetés 70 százaléka és a munkaviszony megszűnése után változatlanul 180 napig lehessen igénybe venni.