Három éve a legnagyobb ütemben bővült az európai feldolgozóipar

Vágólapra másolva!
Az európai feldolgozóipar három éve nem látott szinten bővült januárban, az amerikai és ázsiai GDP-növekedés exportélénkítő hatása miatt. A fogyasztás növekedése, és az ebből származó kivitelre való igény a dollárhoz képest erős euró exportgyengítő hatását is ellensúlyozta - írja a Bloomberg hírügynökség.
Vágólapra másolva!

A Reuters által megkérdezett 2 ezer beszerzési menedzser véleményét tükröző mutató 52,5 pontra nőtt a decemberi 52,4 pontról. (Az index 50 pont fölött bővülést mutat.) Ez kevesebb az 52,8-52,9 pontnál, amit a Bloomberg és a Reuters elemzői várták, mégis 3 éves csúcspontnak felel meg. Az Egyesült Államokban decemberben ez a mutató 63,4 ponton állt, januárra a várakozások átlaga 64 pont.

Lassult a feldolgozóipar növekedése tavaly/uzletinegyed/hirek/hazaihirek/20040105lassult.html

A dollár gyengülése sem tudta megakadályozni az export-vezérelte index növekedését. A német BDI ipari szövetség szakértője, Reinhard Kudiss szerint mindegy, hogy milyen az árfolyam, ha nagyobb szelet jut a tortából. A mutatóval együtt az üzleti bizalom is három éves csúcson áll Németországban és Franciaországban.

Az Európai Bizottság becslése szerint az amerikai gazdaság 2004-ben 3,8 százalékkal nő majd, a kínai hivatalos becslések szerint pedig a távol-keleti ország gazdasága 7 százalékot is meghaladóan bővül majd idén.

Egyes politikusok és gazdasági szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy az euró erős szintje megakadályozhatja azt, hogy Európa hasznot húzzon a világgazdaság bővüléséből. Egy euró 1,2475 dollár volt hétfőn reggel a nemzetközi devizapiacon, a január 12-én tapasztalt 1,2899-es szint után. Az európai közös fizetőeszköz 15 százalékkal erősödött a dollárral szemben, így az európai termékek drágábbak lettek az exportpiacokon.