Óvatosan optimisták az elemzők

Vágólapra másolva!
Hiába teljesített a várakozásokon felül az OTP és a Mol, ha nincs töretlen üzleti bizalom, kérdéses a külföldi befektetők visszatérése a magyar piacra - vélik az elemzők, akik szerint a világpiacon uralkodó profitrealizálási hullám akár negatív hatással is lehet a hazai piacra.
Vágólapra másolva!

Az OTP Bank Rt. konszolidált adózás utáni eredménye 35,1 milliárd forint volt 2004 első negyedévében, 85 százalékkal több, mint 2003 azonos időszakában, ami jócskán meghaladja az elemzői várakozásokat. Daróczi Andor, a Concorde Értékpapír Rt. tőzsdei elemzője szerint a piac már nagyjából beárazta a jó eredményeket, ezért ennek tudható be, hogy "csak" három százalékkal erősödött az OTP-papírok árfolyama a pénteki nyitás után, továbbá annak, hogy - piaci híresztelés szerint - a Moody's nemzetközk hitelminősítő tervbe vette Magyarország leminősítését, ami különösen negatívan érintheti az OTP-t. Az elemző szerint e baljós híresztelés nélkül akár a duplája is lehetett volna a nyitáskori emelkedés, egy biztos befektetői hangulatban.

A Mol gyorsjelentése szerint az első negyedévben - az egy évvel korábbit 129 százalékkal meghaladó - 51,9 milliárd forintos nettó eredményt ért el az erős üzleti teljesítménynek és a deviza hiteleken keletkezett árfolyamnyereségnek köszönhetően. Ez szintén a legoptimistább elemzői várakozásnak felel meg - mondta Daróczi Andor - így a piac már nagyjából felkészülhetett a pozitív eredményre. A Concorde tőzsdei elemzője szerint a Mol-részvények árfolyamát elsősorban a magas olajárak "foghatják meg", amely ha tartósan magas, negatív hatással lehet a Mol-árfolyamára. Daróczi szerint, ami még rövid távon befolyásolhatja az olajtársaság részvényárfolyamát, az a gázüzletág eladása lehet, ugyanis egy lehetséges PKN-fúziót és egy további állami pakett piacra dobását már "betervezte" a piac.

Ugyancsak betervezett volt a Matáv csütörtökön közzétett eredménye, amit jól szemléltet az előző hetek árfolyamcsökkenése - mondta Daróczi Andor, aki szerint a közeljövőben nagy változásra nem lehet számítani, 800-850 forint közötti árfolyamsávval számolva. A Matáv 16,467 milliárd forint adózott eredményt ért el az idei első negyedévben, ami 26,2 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. A bevételek éves szinten 0,8 százalékkal bővültek.

A piac egészét tekintve még mindig el lehet mondani, hogy Nyugat-Európához képest, de még a régió többi tőzsdéjéhez képest is kifejezetten olcsó a magyar részvénypiac - mondta Daróczi - ám kérdéses, hogy ez mennyire vonzza majd a külföldi befektetőket, ugyanis a világpiac nagy részére jelenleg a profitrealizálás jellemző, ami azt jelenti, hogy a befektetők többsége kivonul a bizonytalanabb feltörekvő piacokról, és ez negatív hatással lehet a hazai gazdaságra.

Miró József, a Cashline Értékpapír Rt. elemzője a távirati irodának elmondta, hogy az OTP és a Mol - első negyedéves - rendkívül jó eredményének köszönhetően, vélhetően mindkét papír árfolyama emelkedni fog a pénteki kereskedésben. Mint mondta, az OTP nagy forgalmat generálhat a BÉT-en. Becslése szerint elképzelhető, hogy összesen 10 milliárd forint feletti forgalom lesz pénteken.

Tőzsdehttp://origo.eco.hu/tozsde/tozsde1.phpKövesse nyomon a tőzsdei kereskedést percről-percre!

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 184,2 pontos nyitás után kismértékben csökkent pénteken délelőtt. A BUX 11.30 órakor 10 575,67 ponton állt, ami a csütörtöki záró értékhez képest 133,36 pontos, 1,28 százalékos növekedés, a pénteki nyitásnál 50,84 ponttal alacsonyabb. A vezető részvények a Richter kivételével erősödtek az előző napi záróárakhoz viszonyítva. A Matáv 10 forinttal 830 forintra, a Mol 55 forinttal 7765 forintra, az OTP 125 forinttal 3835 forintra drágult. A Richter 150 forinttal 18 750 forintra gyengült. A részvénypiac forgalma 7,38 milliárd forint volt délelőtt.