Draskovics: Mérsékelni kell az újraelosztást

Vágólapra másolva!
Elodázhatatlan, hogy az államháztartás méretét korlátozzuk, halaszthatatlan viszont az általa nyújtott szolgáltatások színvonalának a javítása - jelentette ki Draskovics Tibor, a Magyar Jogászgyűlés fórumán pénteken, Balatonfüreden.
Vágólapra másolva!

Ha a magyar gazdaság gyorsan akar felzárkózni az Európai Unióhoz, akkor ehhez növekedési tartalékokat kell feltárnia - mondta a pénzügyminiszter, aki hozzátette, a gyorsabb növekedéshez nagyobb teljesítmény és többlet-erőforrás kell, utóbbi pedig a költségvetési újraelosztás mérséklésével érhető el.

Draskovics Tibor szerint az állam működtetésére fordított kiadások az 1990-es szinthez képest reálértéken több mint 50 százalékkal magasabbak, miközben az egészségügyi és jóléti kiadások reálértéke éppen csak elérte a 14 évvel ezelőtti szintet. "A magas újraelosztás mögött az húzódik meg, hogy az állam arányaiban lényegesen többet visz el a társadalom erőforrásaiból, mint korábban, a jóléti, egészségügyi és oktatási kiadások pedig nagyjából ugyanazon a reálértéken vannak, mint korábban, miközben a társadalmi igények lényegesen nagyobbnak" - vélekedett a pénzügyi tárca vezetője.

Bokros államháztartási reformot sürget/uzletinegyed/hirek/hazaihirek/20040206bokros.htmlBokros: Helytelen az egész magyar gazdaságpolitika/uzletinegyed/hirek/hazaihirek/20040116bokros.html

Álláspontja szerint át kell tekinteni az egyes nagy rendszereket - egészségügy, oktatás, közigazgatás, honvédelem -, hogy mennyiben lehet a teljesítmény-orientációt érvényesíteni, s ehhez milyen intézményrendszer tartozik és milyen finanszírozás. A pénzügyminiszter közlése szerint "a kormány jó néhány területen elindult: a honvédségnél folyik a nagy átalakítás, az egészségügyet illetően pedig kezdenek körvonalazódni a nyilvánosság számára is a kormány elgondolásai". Draskovics Tibor szerint el kell dönteni, hogy mit tartanak fontosabbnak: az adott rendszerben működők érdekeit - s akkor nem lesz átalakítás -, vagy pedig "azok szempontjait tekintjük elsődlegesnek, akik ezeket a szolgáltatásokat kapják, igénybe veszik, azokra rászorulnak".