Kisebb inflációt és kamatcsökkentést várnak a külföldi elemzők

Vágólapra másolva!
Lefelé módosították idei év végi inflációs előrejelzéseiket londoni feltörekvő piaci elemzők a konszenzusnál sokkal enyhébb novemberi magyarországi inflációs adat után, és egyöntetűen eldöntött ténynek nevezték a legalább fél százalékpontos újabb jegybanki kamatcsökkentést a Monetáris Tanács jövő hétfői ülésén. Ennek helyességéről azonban eltérnek a vélemények.
Vágólapra másolva!

Reinhard Cluse, a UBS befektetési bankcsoport londoni irodájának európai feltörekvő piaci stratégája, az 5,8 százalékos novemberi adat ismertetése után azt mondta: többé-kevésbé ténynek tekinthető, hogy az Magyar Nemzeti Bank 20-án fél százalékponttal tovább csökkenti alapkamatát. Cluse az erős forint beszerzési oldali árcsökkentő hatását jelölte meg a piacot meglepő mértékű dezinfláció fő hajtóerejeként. A forint ereje alacsonyan tartja az olaj és az ipari fémek árát, mondta. Emellett a bérkiáramlási ütem lassulása is az év elején vártnál kisebb költségnyomást eredményezett - tette hozzá.

A UBS vezető térségi elemzője szerint a novemberi adat után az év végi 12 havi infláció az általa eddig várt 6,0 százalék helyett nagyobb valószínűséggel 5,9 százalék lesz. A jövő év első negyedében az infláció markánsan 5 százalék alá süllyed tovább; ebben szerepe lesz az akkor belépő, éves összevetésű pozitív bázishatásoknak is - mondta. Az 5 százalék alatti inflációs környezetben Cluse szerint az MNB-nek újabb 0,75 százalékpontos kamatcsökkentésre nyílik módja 2005 első negyedében. Arra a kérdésre, hogy a jegybank meddig csökkentheti kamatát a hozamelőnyre játszó portfólió-befektetők elriasztásának kockázata nélkül, Cluse azt mondta: 8,75 százalékos nominális kamatszintnél az MNB-nek már jó oka lesz lassítani a további pénzpolitikai enyhítés ütemét.

Michal Dybula, a BNP Paribas vezető térségi elemzője azt mondta: a vártnál erősebb dezinfláció fő hajtóereje az üzemanyagárak csökkenése, amelyet megtetéz a forint erőteljes felértékelődése különösen a dollárral szemben (amelyben az olajbehozatalt fizetni kell). Dybula szerint is ténynek tekinthető a jövő hétfői fél százalékpontos MNB-kamatcsökkentés. A BNP Paribas elemzője a jövő év első három-négy hónapjára további 1,00-1,50 százalékpontos csökkentést is el tud képzelni, vagyis áprilisra szerinte 8,00-8,50 százalékig süllyedhet a jegybanki alapkamat. Ennek azonban az a feltétele, hogy a forint addig ne gyengüljön 255 forint/euró fölé tette hozzá. Dybula szerint a korábbi jóslatnál valószínűbb az 5,6-5,7 százalékos év végi infláció 2004-ben.