Befagyasztanák a katasztrófa sújtotta országok adósságainak törlesztését

Vágólapra másolva!
A szökőár-katasztrófa sújtotta országok adósságtörlesztésének azonnali befagyasztását kezdeményezi a brit kormány - mondta kedden a brit pénzügyminiszter. A segélyszervezetek ugyanakkor az adományok jelentős részét felemésztő hitelkártyadíjak törlését is szeretnék elérni.
Vágólapra másolva!

A brit kormány - amely január 1-jén vette át a nyolc vezető ipari hatalom alkotta csoport (G8) éves elnöki tisztségét - már tárgyalt az adósságtörlesztések befagyasztásáról az Egyesült Államokkal, és az USA is támogatja az elképzelést - mondta Gordon Brown pénzügyminiszter. London ugyancsak felvetette a tervet Németországnak, Japánnak és Franciaországnak is, de hivatalosan az állami hitelezők alkotta Párizsi Klub január 12-ei ülésén fogja azt előterjeszteni.

Az érintett országok közül csak Sri Lanka és Indonézia - a két legsúlyosabban érintett ország - évente 3 milliárd dollárt költ adósságtörlesztésre. Gordon Brown szerint annak nem sok értelme van, hogy a nyugat egyik kezével segélyt ad, a másik kezével ugyanezt visszaveszi adósságtörlesztés formájában. Azt sem lehet kizárni, hogy a törlesztési kötelezettség felfüggesztését a katasztrófától sújtott országok bizonyos adóssághányadának végleges leírása fogja követni - mondta a brit pénzügyi tárca vezetője.

A tranzakciós díj is tetemes

Brit segélyszervezetek eközben felszólították a hitelkártya-kibocsátó pénzügyi szolgáltatókat, hogy engedjék el a lakossági felajánlásokat is terhelő jutalékot, amelyből e cégeknek a szervezetek számításai szerint több százezer font haszna származik. Magánadományok formájában keddig összesen 74 millió font gyűlt össze Nagy-Britanniában a katasztrófa sújtotta országok javára, és az adományozók zöme hitelkártyájáról, telefonon vagy interneten fizet.

A hitelkártya-kibocsátók általában 1-3 százalék közötti tranzakciós díjat számolnak fel a segélyszervezeteknek minden, ilyen módon beérkező átutalás után, vagyis ha nem sikerül megegyezni a díjak törléséről, azok leszámítolása akár 2 millió fonttal is csökkentheti az eddigi segélyösszeget. A legnagyobb brit segélyszervezetek - a brit Vöröskereszt, az Oxfam, a Christian Aid és a Save the Children - a héten szeretnének egyezségre jutni a tranzakciós díjak elengedéséről a bankokkal.