Államháztartási reformot javasol az iparkamara

Vágólapra másolva!
Az Adóreform Bizottság javaslatai nem csökkentik az adóterheket, mivel az állam a szűk költségvetési mozgástér miatt nem mondhat le bevételeiről, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) szerint. A szervezet ezért államháztartási reformot javasol - mondta Parragh László, az MKIK elnöke.
Vágólapra másolva!

Az adó- és járulékrendszer radikális átalakítása nem valósítható meg az államháztartás átfogó reformja nélkül - közölte a szervezet elnöke. Az MKIK ezért államháztartási-reform bizottság felállítását kezdeményezi, amelynek tagjai a kormányzati szervek, a politikai pártok, a munkaadói érdekképviseletek, az önkormányzati szövetségek képviselői, valamint az üzleti szféra szakértői lennének.

A kamara elnöke a bizottság elnöki posztjára Mosonyi Györgyöt, az MKIK alelnökét javasolja. Parragh László az Adóreform Bizottság javaslataival kapcsolatban elmondta: a kamara egyetért azzal, hogy az eva köre bővüljön és a nyereségadó 5 millió forintig 10 százalékra csökkenjen, és hogy mielőbb szüntessék meg az iparűzési adót. Egyetért azzal is, hogy az szja felső adókulcsa 2,5 millió forint jövedelemnél lépjen be és az szja 18 százalékos kulcsú része az önkormányzatok bevétele legyen.

Az MKIK szerint azonban a bizottság iparűzési adó fokozatos megszüntetésére javasolt megoldása bonyolult, és többletterheket ró a vállalkozói szférára. Parragh László aggályosnak nevezte azt is, hogy az intézkedések hatását a gazdaságra, a vállalkozókra idő hiányában nem vizsgálta a bizottság.

Az MKIK elnöke elmondta: a 15 százalékos kulcs jelentős emelése szociális kérdéseket is felvet az élelmiszer- és energiaárak emelkedése miatt. Az idegenforgalom a növekvő adóterheket valószínűleg csak kisebb hányadában tudná áraiban érvényesíteni, ezért a jövedelem szintje csökkenhet, tette hozzá.

Parragh László szerint, bár nagyon fontos munkát végez az Adóreform Bizottság, intézkedései legkorábban 2007-ben léphetnek hatályba. Ezért az MKIK egyebek mellett azt javasolja, hogy 2006-tól szüntessék meg a tételes egészségügyi hozzájárulást (eho) és legalább 2 százalékponttal csökkentsék a munkaadói járulékokat.