A vártnál jobban emelkedtek az árak

Vágólapra másolva!
A fogyasztói árak az idén márciusban 0,7 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 3,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.
Vágólapra másolva!

Márciusban a maginfláció 2004 márciusához viszonyítva 2,8 százalék volt. Az elemzők márciusra 3,3 százalék körüli éves fogyasztói áremelkedést várnak. A fogyasztói árak az idén februárban 0,4 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 3,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Tavaly márciusban az éves fogyasztói áremelkedés 6,7 százalék volt, 2004 februárjához képest pedig 0,5 százalék - közölte a KSH.

Az üzemanyag, az elektromos áram és a szerencsejáték is felelős

Az infláció mértéke kismértékben meghaladja a 3,3 százalékos elemzői konszenzust, a dezinflációs trend megtörésében havi szinten az elektromos áram 6,9 százalékos, az üzemanyagok 2,4 százalékos, a szerencsejáték 9,3 százalékos, valamint az idényáras élelmiszerek 8,5 százalékos drágulása felelős, mondta az [origo]-nak Suppan Gergely, a Takarékbank Rt. elemzője.

Éves szinten az átlagot meghaladóan drágultak a szolgáltatások, ezen belül a helyi tömegközlekedés 14, a szemétszállítás és a csatornadíj egyaránt 13 százalékkal drágult. A szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia árnövekedése szintén az átlagosnál magasabb volt. A dohányáruk 13, a palackos gáz pedig 12 százalékkal került többe, mint 2004. márciusban.

Az infláció emelkedésére lehet számítani

Az erős forint továbbra is kedvező hatással volt a tartós fogyasztási javak árszínvonalára, az elemző szerint. Március során az élelmiszerimport árleszorító hatása már nem tudta ellensúlyozni a jelentősen dráguló energia- és üzemanyagárakat. A szakértő szerint áprilisban az infláció további emelkedésére lehet számítani, elsősorban az üzemanyagok további erőteljes drágulása miatt.

Az előző hónapokban kedvezőbbé vált inflációs prognózisok várhatóan kismértékben feljebb tolódnak, az inflációs számok az MNB-t óvatosabb kamatcsökkentésre késztethetik, így jelenleg még egy 25 bázispontos csökkentés tűnik legvalószínűbbnek, az így 7,5 százalékra csökkenő alapkamat változtatása azonban rövid távon már nem várható, mondta a Takarékbank elemzője.