Kollégium: ötcsillagostól a rohadó falig

Vágólapra másolva!
A szállodákhoz hasonlóan kategorizálják a kollégiumokat is. Az [origo] utánajárt annak, hogy mennyibe kerül egyetemi hallgatóként légkondicionált, egyszemélyes szobában lakni, és hol éltek életveszélyesnek nyilvánított épületben a diákok.
Vágólapra másolva!

Az oktatási tárca a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával közösen kidolgozta a kollégiumi térítési díjak új rendszerét. Az Oktatási Minisztérium (OM) döntése alapján a jelenlegi 50 000 forintról szeptembertől 80 000 forintra, majd 2006 szeptemberétől 116 500 forintra emelkedik a kollégiumi normatíva.

A Magyar Universitas Program keretében 10 000 új férőhelyet létesítenek és 17 000 helyet korszerűsítenek. Budapesten többek közt a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE), a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), és az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) 600 új férőhellyel lesz gazdagabb. Pécsett és Szegeden több mint 1000 új hely épül összesen 30 milliárd forintból. A legtöbb helyet Pécsett és a BMGE kollégiumaiban újítják fel, a beruházások összértéke 25 milliárd forint.

Az OM közlése szerint jelenleg egy kollégiumi férőhely átlagosan 17 600 forintba kerül havonta. Ebből 5450 forintot fizetnek a hallgatók, 5000 forinttal járul hozzá az állam, és átlagosan 7150 forinttal az intézmények. A minisztérium terveiben az szerepel, hogy jövőre 80 000 forint lesz az állami normatíva, és ezt egészíti majd ki a kollégisták által fizetendő térítési díj, ami nem lehet alacsonyabb, mint 5000 forint.

A szobák minősítése és ára az OM adatai alapján

Szempont

Megvalósulás

Kategória

I.

II.

III.

IV.

Vizesblokk

Közös használatú

X

X

-

-

Egyedi használatú (1 vagy 2 szobánként komplett vizesblokk)

-

X

X

X

Férőhelyek

3 főnél több / szoba

X

-

-

-

maximum 3 fő / szoba

X

X

X

X

Épület állapota

10 éven belül nem felújított

X

X

-

-

10 éven belül felújított

-

X

X

-

PPP-ben felújított

-

-

-

X

Normatíva (ezer forint)

5 - 8

5-10

5-12

8-12

Térítési díj (ezer forint)

5-10

5-12,5

5-15

6-18,7

Az OM négy kategóriát állított fel a szobánkénti férőhelyek, a vizesblokkok és az épület állapota szerint. E besorolás alapján kell fizetniük a hallgatóknak, és ez alapján jár majd a normatíva is. A megállapított díjaktól az intézmények +/- tizenöt százalékkal térhetnek el. Ez alapján egy PPP-ben felújított, egy- vagy kétfős, saját fürdős szobáért maximum 18 700 forintot (+25 százalék) kérhetnek el a hallgatóktól. Jelenleg a kollégiumok döntő többsége az I. és a II. kategóriába tartozik, ez a felújítási program után nagymértékben változni fog.

"Az utóbbi tizenöt évben a hallgatói létszám csaknem négyszeresére nőtt, ennek körülbelül fele állami finanszírozású nappali tagozatos diák. A kollégiumi férőhelyek ebben az időszakban megduplázódtak, elsősorban munkásszállók, laktanyák, hotelek vásárlásával" - mondta Fiala István, az OM beruházási miniszteri biztosa. A jelenlegi szobaszám mellett, a jogosultak nagyjából harminc százalékát tudják elhelyezni az egyetemek. A tízezer új férőhellyel ez az arány 38-40 százalékra emelkedik.

A programban részt vevő felsőoktatási intézmények egyeztettek a hallgatókkal, hogy a felújítás alatt hol laknak majd. Az egyetemek az átmeneti idöszakban munkásszállókat bérelnek, esetleg szobánként több ágyat helyeznek el, vagy szakaszos felújítással próbálják csökkenteni a kellemetlenségeket.