Várakozásokat meghaladóan bővült a GDP

Vágólapra másolva!
Az előzetes számítások alapján Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) az előző év azonos időszakához viszonyítva 4,1 százalékkal nőtt 2005 második negyedévében - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Elemzők 3,8 százalékos bővülést vártak. Szakértők hat százalék alatti alapkamatot várnak az év végére.
Vágólapra másolva!

Az első félévben a gazdasági növekedés mértéke 3,5 százalék, a naptári hatást figyelembe véve 3,9 százalék volt. A szezonálisan kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 1,2 százalékkal emelkedett a bruttó hazai termék a második negyedévben.

A bruttó hozzáadott érték volumene az árutermelő ágazatokban 5,2 százalékkal, a szolgáltató ágazatok hozzáadott értéke 3,8 százalékkal volt több, mint a tavalyi év második negyedévében.

Michal Dybula, a BNP Paribas térségi befektetési stratégája a 4,1 százalékos éves növekedési adat után azt mondta: jó esély van arra, hogy a teljes évi bővülés idén eléri a 3,7-3,8 százalékot. Ez jelentős forinttámogató tényező is lenne, a valuta ebben az esetben a 250 forint/euró szint alatt maradna. Dybula szerint a tervezett adóintézkedések nyomán 2006-ban gyökeresen átalakul a növekedés összetétele, és a fő hajtóerővé ismét a belső fogyasztás válik.

A BNP Paribas elemzője szerint az MNB az év végére 6 százalék alá, várhatóan 5,75 százalékra viszi le kamatát, és onnan megvárja, hogy a bejelentett áfacsökkentés pontosan milyen inflációellenes hatást gyakorol.

Dybula szerint ugyanakkor az áfa-csökkentés fellazítja a költségvetési politikát, és jóllehet jövőre nyilvánvalóan alacsony lesz az infláció, nem biztos, hogy a 2006-os ütem 2007-ben is fenntartható lesz. Az elemző szerint a jegybank ezért bizonytalansággal néz szembe.

Jeff Gable, a Barclays Capital londoni befektetési ház elemzője szerint a növekedés jelenlegi szerkezete jó, és "semmi nem utal arra, hogy ez egyszeri, nem megismételhető jelenség lenne". Az elemző szerint az áfacsökkentés eltolhatja a növekedésen belüli hangsúlyt a belső fogyasztásra az exportról és a beruházásokról. Az elemző szerint főleg a háztartási fogyasztásban várható élénkülés jövőre már az első negyedévben, ugyanakkor - éppen a kiadások halasztása miatt - az idei negyedik negyedévben a belső fogyasztás valószínűleg valamelyest lanyhulni fog.

Gable szerint a 4 százalékhoz közeli növekedési ütemek középtávon fenntarthatók. Az elemző megfogalmazása szerint az idei egész éves növekedés "4 százalék alatt, de a 3 százalékos sávon belül igen magasan" lesz. Az elemző 3,5 százalékos idei év végi inflációt jósolt, és 0,75 százalékpontos további idei jegybanki kamatcsökkentést sem tartott kizártnak.

[origo]/MTI