Szerény növekedést jósol az EKB elnöke

Vágólapra másolva!
Az euróövezetben minden bizonnyal szerényen gyorsul a gazdasági növekedés a mostani, második félévben az erős külpiaci kereslet és a nagy vállalati nyereségek hatására - mondta az Európai Központi Bank elnöke, Jean-Claude Trichet.
Vágólapra másolva!

Az EKB elnöke úgy véli, hogy az euróövezeti beruházásoknak javára válnak a "kivételesen alacsony" nominális és reálkamatok, és a fejlődésnek a vállalati nyereségek és a hatékonyság "erőteljes növekedése" is forrása. Hozzátette: a fogyasztás is bizonyára fokozatosan növekedni fog.

Trichet egyszersmind értésre adta, hogy a folyamatot semmiképpen sem fogja kamatcsökkentéssel ösztönözni a bank. Az euróövezet bővítéséről azt mondta, hogy a jelentkezőkkel szemben "szigorúan" érvényesíteni kell az összes belépési feltételt, miközben az euróövezet jelenlegi, szabálysértő tagjaival szemben "nagylelkűnek" nevezte a mostani bánásmódot.

Az Európai Bizottság júliusi javaslata szerint az euróövezethez tartozó Portugáliának 2008 végére kell az egyezményes 3 százalék alá csökkentenie államháztartási hiányát a GDP-hez mérten. Portugália államháztartási hiánya az idén várhatóan eléri a GDP 6,2 százalékát. A 3 százalékos határ betartása valamennyi EU-ország számára előírás, de csak az euróövezeti tagokat fenyegetik közvetlen pénzügyi szankciók az eljárásban.

A nagyobb euróövezeti "határsértők" közül korábban Olaszország is két éves haladékot, Németország és Franciaország pedig már 2003. novemberben gyakorlatilag eljárási kegyelmet kapott, januárban hivatalosan is felfüggesztették ellenük az eljárást, arra hivatkozva, hogy mindkét ország jó úton halad a hiány 3 százalék alá csökkentése felé. A két legnagyobb szabálysértőnél, Németországban és Franciaországban az államháztartási deficit az idén - egymás után a negyedik évben - várhatóan ismét túllépi a 3 százalékos szintet.

Trichet az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi bizottságában elmondott beszámolójában egyúttal az olajpiaci helyzetről azt mondta, hogy most nem "olajsokk" volt, mint a hetvenes években, amikor termeléscsökkentés miatt emelkedtek az árak. Úgy vélte, tudomásul kell venni, hogy az árviszonyok megváltoztak a kereslet nagy arányú növekedése miatt. Ugyanakkor helytelennek vélte, hogy a kormányok adócsökkentéssel próbálják enyhíteni a gondokat.