Lassabban nőnek a befektetési alapok

Vágólapra másolva!
A befektetési alapok vagyonának növekedése szeptemberben némileg lassult. A megelőző hónapokhoz képest az összvagyon 5,7 százalékkal 1.876 milliárd forintra nőtt.
Vágólapra másolva!

Szeptemberben 100 milliárd forinttal emelkedett a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) tagjai által kezelt alapok vagyona. A növekményből 80 milliárd forint volt az új befektetés, az alapok hozama pedig 20 milliárd forintot tett ki.

Az összes alapon belül a legnagyobb kategóriát képviselő kötvényalapok vagyona szeptemberben 7,2 százalékkal nőtt, értéke a hónap végén meghaladta a 690 milliárd forintot. A hónap során 44 milliárd forint friss tőke érkezett a kötvényalapokba, a hozamok hatására pedig további 2 milliárd forinttal nőtt a vagyonuk. Az új befektetések elsősorban a hosszú kötvényalapokba érkeztek, és a befektetők a hazai kötvényalapokat részesítették előnyben.

Az összvagyonon belül a második legnagyobb részaránnyal a pénzpiaci alapok rendelkeznek. Ezek növekedése kissé elmaradt a kötvényalapokétól, vagyonuk szeptemberben 2,3 százalékkal 586 milliárd forintra emelkedett. A 13 milliárd forintos vagyongyarapodásból 12 milliárd forint volt az új befektetés.

Az előző hónaphoz hasonlóan szeptemberben tovább mérséklődött az ingatlanalapok növekedési dinamikája is. Ezek vagyona 5,4 százalékkal gyarapodva 268 milliárd forintot ért el a hónap végére, és az összvagyon 14 százalékát tette ki. Az ingatlanalapokba szeptemberben 12 milliárd forintnyi friss tőke érkezett, a hozam pedig 2 milliárd forinttal növelte a vagyont.

A leggyorsabban a vegyes alapok vagyona nőtt szeptemberben, hasonlóan a megelőző három hónaphoz. Vagyonuk hó végi 55,5 milliárd forintos értéke 19,2 százalékkal volt magasabb az augusztusinál. A befektetők szeptemberben közel 8 milliárd forintot helyeztek el a vegyes alapokban, a hozamnövekmény pedig 1 milliárd forintot tett ki.

A részvényalapok 10,7 százalékos havi növekedése a korábbi hónapokhoz képest gyorsabb volt szeptemberben, vagyonuk a hónap végén 151 milliárd forintot tett ki. Ezen belül a leggyorsabban a hazai és az európai alapok nőttek, míg az amerikai és a globális részvényalapokból tőkekivonás történt.