Gyurcsány-cég adótitkait sértették meg

Vágólapra másolva!
Az APEH-nél vizsgálatot rendeltek el, mert felmerült a gyanú, hogy egy korábban Gyurcsány Ferenc miniszterelnök érdekeltségi körébe tartozó és azóta már megszűnt cég ügyében jogosulatlan adatkezelés történt a hivatalban.
Vágólapra másolva!

Az APEH által kiadott közlemény szerint "idén szeptember közepén a hivatal egyik dolgozója adótitoknak minősülő adatokat töltött le az adóhivatal informatikai rendszeréről. A vélhetően jogosulatlan adatkezelés egy évekkel ezelőtt megszűnt vállalkozás adótitkait érintette. Az azóta megszűnt cég korábban Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozott." Az ügyre egy, az APEH-ben előírás szerint rendszeresen végzett belső adatvédelmi ellenőrzés derített fényt kedden.

Az MTI egy, nem az adóhivatalnál dolgozó, de az ügyet igen közelről ismerő köztisztviselőtől úgy értesült: az APEH által meg nem nevezett érintett cég a Fittelina Kft., amelynek adózási ügyeiről a Magyar Nemzet című napilap közölt részleteket korábban. A vizsgált APEH-dolgozó a korábbi APEH-vezetés bizalmi embere volt - értesült az MTI ugyanebből a forrásból.

Nagy József, az APEH titkársági főosztályának vezetője nem kívánta közölni a jogosulatlan adatkezelés folytán érintett cég nevét, mert, mint mondta: "ez az adótitok körébe tartozik". Az ügyben azonnali hatállyal belső vizsgálatot rendeltek el.

Arra a kérdésre, hogy milyen beosztású APEH-dolgozó ellen vetődött fel a gyanú, annyit válaszolt, hogy az illető "magas prioritású munkahelyen dolgozik". Ez, mint magyarázta, azt jelenti, hogy az adatok széles köréhez férhet hozzá.

A jogosulatlan adatkezelés gyanúja miatt Szikora János, az APEH elnöke azonnali hatállyal belső vizsgálatot rendelt el.

Az Adóhivatal elsődleges kötelességének tekinti megvédeni minden magyar állampolgár és minden magyar vállalkozás adatait és adótitkait a jogosulatlan adatkezeléstől, attól, hogy ezekkel az adatokkal bárki visszaéljen, azokat szabályellenesen bármilyen egyéb célra felhasználja - szól az APEH közleménye.

Nagy József az MTI-nek elmondta: ahhoz, hogy egy dolgozó betekinthessen egy adott adózó adataiba, nemcsak jogosultsággal kell rendelkeznie; a jogos lekérdezés feltétele a célhoz kötöttség is. A témavizsgálatok esetében például a revizoroknak saját maguknak is rögzíteniük kell, hogy mely adózó adatait tekintették át.

Amennyiben a jogosulatlan adatkezelés gyanúja beigazolódik, akkor attól függően, hogy mi derül ki az adatok felhasználásával kapcsolatban, a következmény a köztisztviselői állományból való kizárás is lehet. Abban az esetben pedig, ha a jogosulatlan felhasználó anyagi kárt okozott, akkor az anyagi kár megtérítésére polgári peres eljárásban kötelezhető.

Néhány éve működik az a figyelőrendszer, amelynek alapján kiszűrhetők a jogosulatlan hozzáférések az adatokhoz. A hivatal közleménye szerint a belső vizsgálat annak kiderítésére irányul, hogy az érintett hivatali munkatárs megsértette-e az adatvédelmi törvény vagy az APEH belső szabályzatainak előírásait. A belső vizsgálat eredményéről annak lezárulta után az APEH tájékoztatja a közvéleményt.

A Magyar Nemzet szeptemberben azt firtatta, hogy miként és milyen pénzekből épült Gyurcsány Ferenc lakóhelyén a társasházban használt úszómedence, illetve milyen adókedvezményeket használt ki a társasház használati jogának átruházásán keresztül a miniszterelnök a lakások felújításánál.