Elverik a port a magyar tőzsdén

Vágólapra másolva!
Jelentős árfolyamesés volt csütörtökön a magyar tőzsdén, és a forint is gyengült. Az [origo] utánajárt, mire számíthatnak a részvénytulajdonosok és a devizahitellel rendelkezők az elkövetkező hónapokban.
Vágólapra másolva!

Megfordult a trend a világban, véget ért ugyanis az a magas kockázatvállalási hajlandóság, ami az idei évi jelentős árfolyam emelkedést okozta a régiós tőzsdéken. Márpedig ez ilyenkor hatványozottan csapódik le azokon a piacokon, ahol a legjelentősebb volt az emelkedés, illetve törékeny a makrogazdasági helyzet - mondta az [origo]-nak Sarkadi Szabó Kornél, a Raiffeisen Bank elemzője. A magyar piac pont ezért szenvedett el nagyon gyorsan jelentős árfolyamesést. Sarkadi szerint egyébként a külföldi befektetők jogosan "most verik el a port" a magyar részvényeken. Az elemző szerint nem is várható, hogy gyorsan magához térjen az index, bár, ha Amerikában csendesedik egy kicsit az eladói nyomás, akkor a magyar piac is megnyugodhat.

Sarkadi szerint még mindig túlértékeltnek tekinthető a magyar részvénypiac, fundamentálisan ugyanis további 2000-3000 pontos BUX-csökkenés is elképzelhető.

Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház elemzője szerint még korai trendfordulóról beszélni, a legutóbbi tőkebeáramlásról szóló adatok ugyanis még mindig azt mutatták, hogy jön a tőke a fejlett régiók felé. Ugyanakkor a csütörtöki magas forgalom már lehet a jele annak, hogy a megfordult a tendencia. A vezető részvények árfolyama egyébként az elemző szerint már kezd közelíteni a normális szinthez. Az elmúlt hónapokban ugyanis a tőzsde szárnyalása elszakadt a gazdaságilag is alátámasztható növekedési ütemtől, így várható volt a korrekció.

Forrás: [origo]
A Richter a legdrágább magyar részvény

Abban egyébként mindkét elemző egyetért, hogy a legdrágább részvénynek a Richter tekinthető, legalábbis a vezető részvények közül. Török Bálint szerint viszont a Magyar Telekom 950 és 1000 forint között, az OTP 8000 forintnál, míg a Mol 21000 forint környékén már reálisan árazott papírrá válik. Azt azonban figyelembe kell venni, hogy ugyanúgy, ahogyan eddig az emelkedésnél történt, egy jelentősebb lefelé irányuló korrekció esetén is elszakadhatnak a realitásoktól a befektetők, és a normális szintnél is alacsonyabb szintre esnek az árfolyamok.

Abban is egyetértett mindkét elemző, hogy az elkövetkező hetekben jelentős ingadozásokra lehet számítani, és továbbra is számítani kell olyan napokra, amikor a tegnapihoz hasonló mértékű, vagy akár nagyobb visszaesés is lesz.

Pénteken tovább eshetnek az árfolyamok

További csökkenés is elképzelhető a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) pénteki kereskedési napján a tőzsdei szakértők szerint. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője az MTI-nek azt mondta: amennyiben az amerikai 10 éves állampapír kötvény hozama tovább emelkedik folytatódhat az eladás a közép-európai piacokon. Hozzátette: az eladási kedvet növelheti az amerikai inflációs adat is, amelyet pénteken kora délután hoznak nyilvánosságra. Amennyiben az amerikai hó/hó alapon számított infláció 0,9 százaléknál magasabb lesz, "óriási zuhanás" is elképzelhető.
A CIB Bank elemzése szerint a csökkenő kockázatvállalási kedv és a növekvő amerikai 10 éves hozamok miatt a befektetők elkezdték realizálni profitjaikat az amúgy meglehetősen túlértékelt piacokon. Ha ez a tendencia folytatódik, és az a tőke, amely korábban történelmi csúcsokra emelte az árfolyamot most inkább kifelé áramlik, akkor további jelentős csökkenés lehet a régiós piacokon. A következő napokban sem várható túl sok jó: ha megindul az eladási hullám, és a korábban beérkezett külföldi tőke iránya megváltozik, akkor hasonló kereskedésre lehet számítani; az árfolyamok magas forgalom mellett tovább zuhanhatnak - áll a bank elemzésében.