A forint és a tőzsde is meginoghat 2006-ban

Vágólapra másolva!
Rendkívül érdekes év lesz 2006: a választások után ugyanis eldőlhet, merre tart a magyar gazdaság 2006-ban. A szakértők komoly kilengéseket várnak a tőzsdén és a forint árfolyamában is, viszont a kamatszint stabil maradhat.A makromutatóknál nem várnak jelentős eltérést a tavalyi évhez képest.
Vágólapra másolva!

Gazdaságkutatók és elemzők szerint az országgyűlési választások mindenképp hatást gyakorolnak idén a magyar gazdaságra, és mindez meglátszik majd a kialakuló mutatókon is. Arról viszont már eltér a véleményük, hogy pontosan milyen folyamatok és milyen hatások szemlélői lehetünk 2006-ban.

Két tekintetben is kétarcú lesz az idei esztendő - állítja Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató Rt. vezérigazgató-helyettese. Egyrészt a gyors növekedés, valamint az államháztartás és a folyó fizetési mérleg magas hiánya egyszerre jellemzi idén a magyar gazdaságot. Másrészt az országgyűlési választások miatt az év első és második felében másképp alakulnak a gazdasági folyamatok.

A kutató szerint ugyanis a választások előtt a kormány már nem vállalkozik lényeges, a költségvetést érintő reformokra. Utána viszont bármelyik politikai erő jut hatalomra, olyan költségvetési kiigazításokat és reformlépéseket kell tennie, amelyek alapján 2008-ra megvalósulhatnak az euró bevezetésének a konvergenciaprogramban is vállalt feltételei.

A makrogazdasági mutatók idén nem módosulnak érdemben a tavalyiakhoz képest, mégis izgalmas év lesz, mert most dől el, merre tart a magyar gazdaság - véli Bartha Attila, a Kopint-Datorg tudományos főmunkatársa. Szerinte az idei gazdasági folyamatokat és mutatókat korábbi döntések és folyamatok határozzák meg, idén azonban a választások után komoly változásokat kell elindítani a hivatalába lépő kormánynak.

Fotó: MTI
A gazdasági szakemberek szerint mindegy melyik párt győz, ugyanazt kell tennie

Nincs jelentősége, melyik párt győz, ugyanazt kell megtennie - állítja a kutató. Szerinte első lépésként a költségvetés kiadásait csökkentő lépéseket kell tenni, majd előbb a közigazgatás, később pedig az egészségügy, az oktatás és a nyugdíjrendszer gyökeres átalakítását kell megkezdeni. Bartha Attila szerint az új kormány vagy önként, vagy pedig egy mini pénzügyi válságot követően a tőkepiac nyomásának hatására mindenképp megteszi ezt.

A lehetőségek éveként értékelte az idei esztendőt Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Szerinte ugyanis a választásokat követően lehetősége nyílik a kormánynak olyan jelentős átalakításokat elindítani, amilyenekre már korábban szükség lett volna, ám a választási megmérettetés ettől visszatartotta.

Török Zoltán úgy véli, hogy a gazdasági mutatók tekintetében nyugodt, kilengésektől mentes év lesz, a mutatók értéke a tavalyiakhoz hasonlóan alakul majd. Romlásra azonban nem kell számítani: ha a kormányreformokat indít el javulás, a változások elmaradása esetén a mostani kedvezőtlen adatok megmaradása várható.

A korábbi években megszokottnál és a várakozások átlagánál is rosszabb év lesz az idei -véli Barcza György, az ING Bank elemzője. A szakember 2006-ban a külső és a belső gazdasági egyensúly további jelentős romlására számít. Előrejelzéseit egyrészt a választási év nagyobb állami költekezésével, másrészt a világpiaci kamatszint növekedése miatt mérséklődő konjunktúrával magyarázza.

Barcza György mindez alapján úgy véli, hogy idén az államháztartás hiánya és a folyó fizetési mérleg is komoly mértékben emelkedik, a nemzeti valuta pedig a második és a negyedik negyedévben is jóval gyengébb lesz a jelenleginél, a kamatszint pedig magasabb a mostaninál.