Adósságtörlesztésre fordították a BA Rt. árát

Vágólapra másolva!
A Budapest Airport Rt. privatizációjából befolyt 464,8 milliárd forintból a kormány 404,8 milliárdot adósságtörlesztésre fordított, 60 milliárd pedig az ÁPV Rt. privatizációs tartalékának növelését szolgálta - mondta szerdán Veres János pénzügyminiszter az Országgyűlés költségvetési és pénzügyi bizottságának ülésén.
Vágólapra másolva!

A Nemzeti Autópálya Rt.-től 177,8 milliárd forint hitelt, a Budavári Kht.-től 2,5 milliárd forint hitelt vállalt át a költségvetés, aukción 32,4 milliárd forint értékű államkötvényt vásárolt vissza az Államadósság Kezelő Központ, és a jegybankkal egyetértésben devizahitelt törlesztett 192,1 milliárd forint összegben a Magyar Nemzeti Banknál lévő államadósságszámlán. Ezek a tételek összesen 404,8 milliárddal csökkentették az államadósságot - jelentette ki Veres János.

"A BA Rt. privatizációja sikeres volt és átlátható" - hangsúlyozta a pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az államadósság mérséklése 2006-ban az államháztartásban 24,2 milliárd forintos kamatmegtakarítást eredményez.

A költségvetés a Magyar Nemzeti Banknál (MNB) váltotta át a Budapest Airport Rt.-ból származó 1,8 milliárd euró bevételt - aminek forintösszege 464,6 milliárd forint -, s ennek eredményeképpen az MNB devizatartaléka 2005 végére 15,7 milliárd euróra nőtt - mondta szerdán Auth Henrik, a jegybank alelnöke az Országgyűlés költségvetési és pénzügyi bizottságának ülésén.

Mivel a rövid lejáratú devizaadósságaink gyorsan emelkednek, a nemzetközi szabályoknak megfelelően a jegybank számára szükséges volt a tartalék emelése 13-16 milliárd euróra - jelezte Auth Henrik. Az MNB alelnöke hozzátette: a költségvetés nemcsak a pénzügyminiszter által említett 404 milliárd forint egyszeri bevételhez jutott, hanem további 80 milliárdhoz, ami azt jelenti, hogy december végén a két tételt nem számítva az államháztartás pénzforgalmi hiánya 1450 milliárd forintnál nagyobb lett volna.

A jegybank alelnöke szerint csak technikai egyeztetés folyt az MNB-vel, de mivel az MNB az állam bankja, így teljesíti a kormány szuverén döntését a japán devizahitel törlesztése ügyében.

"Mivel az MNB piaci értéken kénytelen visszavásárolni a japán hitelt, így annak értéke nem 192,1 milliárd forint, hanem annál 15 milliárd forinttal több, így értelemszerűen a pénzügyminiszter által közölt 24,2 milliárd forintos kamatmegtakarításból is le kell vonni ezt az összeget" - fejtette ki Auth Henrik, megjegyezve, hogy az MNB hosszú futamidejű forintkötvények törlesztésére tett javaslatot.