Határidőt kapott az Unicredit a lengyelektől

Vágólapra másolva!
Lengyel lapjelentések szerint a kormány három hónapra meghosszabbította az olasz Unicreditnek adott határidőt, hogy eladja a HVB-vel való egyesülés során hozzá átkerült lengyel banki részesedését.
Vágólapra másolva!

A lengyel kormánynak az Unicredithez intézett levelében a kézhezvételtől számított háromhónapos határidő szerepel; vagyis a kormány szándékai szerint ennyi idő alatt az Unicreditnek el kell adnia a lengyel BPH bankot - értesült a Puls Biznesu lengyel üzleti napilap. Elemzők szerint Lengyelország valószínűleg elveszti a jogi harcot, amelyet azzal kockáztat, hogy nem akarja elfogadni az Unicredit-HVB egyesülés ügyében az Európai Unió fennhatóságát, és az Európai Bizottság döntésével ellentétesen cselekszik.

Neelie Kroes uniós versenyjogi biztos az üggyel kapcsolatban korábban hangsúlyozta: az EU-bizottság tavaly októberben, "kizárólagos kompetenciával" az egész unió területére jóváhagyta az Unicredit-HVB fúziót. Ha egy tagállam saját külön érdekeit védeni akarja, ezt az uniós jogokkal összhangban teheti csak meg.

A lengyel kincstárügyi minisztérium röviddel karácsony előtt arra szólította fel az Unicreditet, hogy egy hónapon belül adja el részét a lengyel BPH bankból, amely a HVB lengyelországi leánycége. A lengyel kormány szerint az olasz Unicreditnek el kell adnia a lengyel BPH bankot, mert annak megszerzése sért egy korábbi privatizációs ügyletet.

Az Unicredit 1999-ben vásárolta fel a lengyel Pekao bankot, és akkor ígéretet tett, hogy a Pekao helyi versenytársainak részvényeiből nem vásárol. A HVB felvásárlási ügylete keretében azonban az Unicredit megszerezte a BPH bankot is, amelyet egyesíteni akar már meglévő lengyel érdekeltségével, a Pekaóval.

A lengyel kincstárügyi miniszter szerint a Pekao privatizációs szerződésében tilalom van arra nézve, hogy az Unicredit közvetetten vagy közvetlenül versenytárs bankok részvényeit vásárolja fel. A lengyel kormány ellenzi a fúziót - amely a lengyel bankágazat valaha látott, legnagyobb egyesülése lenne -, mert úgy véli, hogy az sértené a versenyt és számos munkahely megszűnéséhez vezetne. A lengyel kormány attól tart, hogy az UniCredit-HVB megafúzió révén, domináns piaci pozíciót élvező pénzintézet alakulna ki a Pekao és a BPH egyesülésével.

Az olasz UniCredit és a német HVB felügyelőbizottsága tavaly júniusban, mindkét részről jóváhagyta a két pénzintézet tervezett egyesülését, az eddigi legnagyobb, határokon átnyúló európai bankfúziót. Az egyesüléssel, Európa tőzsdei értékre kilencedik bankcsoportja, kelet-európai üzleteit tekintve a legnagyobb bank létesült. A kelet-európai üzlet székhelye Bécsben maradt, felelőse továbbra is a HVB-hez tartozó Bank Austria Creditanstalt. A HVB-nek 78 százaléka van a Bank Austria Creditanstaltban: az UniCreditnek ajánlatot kellett tennie a maradék részre. Közvetlenül a Bank Austriáé a lengyel BPH Bank.

Az egyesült bankcsoport kelet-európai mérlegfőösszege - tavaly előtt, év végén összesen 66 milliárd euró volt - kétszer akkora, mint a második helyezett, osztrák Erste Bank 33,3 milliárd eurója volt a térségben. Az UniCredit-HVB együttes teljes mérlegfőösszege 733 milliárd euró.