Újra eljöhet a széntüzelés aranykora

Vágólapra másolva!
A szénlészletek nagysága miatt, egyes vélemények szerint a világ a gázról szénre való, nagy átállás küszöbén áll. Kérdéses azonban a kellően környezetkímélő üzemmód elérése.
Vágólapra másolva!

Jelen pillanatban a világ széntartalékai óriásiak, becslések szerint a tartalékok négyszer akkorák, mint a földgázéi. Igazi versenyelőnyhöz azonban az a cég juthatna, amelyik megtalálná ezen tüzelőanyag minél tisztább felhasználásának a módját. Ennek egyik megoldása lehet az úgynevezett vegyes tüzelés, azaz amikor a szénnel együtt más, a környezetre nem káros anyagot, például elefántfüvet égetnek el - áll a globalcoal.com oldalán. A változás szelét főként a földgázzal kapcsolatos, csalódást keltő események, azaz a bizonytalan ellátás, valamint a folyamatosan felfelé kúszó ár indította el - írja a Napi Gazdaság.

Így talán nem meglepő, hogy az Egyesült Királyság Yorkshire tartományában már több farmer is átállt a bambuszhoz hasonló, elefántfű termesztésére. Érdemes azonban azt is hozzátenni, hogy a szigetországban a villamos energia harmadát állítják elő szénből úgy, hogy a hanyatló bányászat termelése a jövőben megfeleződik. Az előbbiekkel szemben áll viszont a kormányzat álláspontja: úgy tűnik, ők kevésbé lelkesednek a szénért, mint az ipar. Egy a közelmúltban megjelent kormányzati felmérés szerint a miniszterek az atomenergiát tekintik gyógyírnak Nagy-Britannia energiagondjaira.

Az éremnek márpedig két oldala van. Egyrészt, amennyiben Nagy-Britannia nem indítja el szénerőműveinek felújítási programját, az igen komoly károkat okozhat a széndioxid-kibocsátás csökkentését célzó programoknak, köztük például az uniós kvótakereskedelemnek.

Másrészről viszont, egyre több információ érkezik szenes beruházásokról is, sőt a Drax Power Ltd. - a szigetország legnagyobb szénerőműve - a közelmúltban olyannyira jól szerepelt a részvénypiacon, hogy az értékpapír hamarosan bekerülhet az FTSE-100 indexbe is. Emellett a német E.On angol leányvállalata új, a legkorszerűbb technológián alapuló erőművet készül felépíteni a keleti partvidéken. Az 550 millió fontos beruházás során, egy 450 megawattos létesítményt húznak fel, amely képes hasznosítani az új, innovatív technológiai megoldásokat. Az Alstom gépipari csoport még tovább megy: szerintük a világ, a gázról szénre való nagy átállás küszöbén áll. Prognózisuk szerint a következő évtizedben a megrendelések negyven százaléka széntüzelésű egységekbe való turbinákra szól majd, s a gáztüzelésű üzemek részaránya egyharmadnál kisebb arányú lesz.

Mindemellett a szénerőművek is törekednek arra, hogy nagyobb arányú biomassza-tüzelés révén javítsanak környezetvédelmi teljesítményükön. Így a faaprítékok mellett, például az olajbogyók kisajtolása nyomán visszamaradó anyagot, az úgynevezett olívapogácsát is elégetik. A már említett Drax, amely a brit villamos energia hét százalékát termeli meg, például használja már az olívapogácsát, és a következő néhány év során, a megújuló energiaforrások részarányát 2,5 százalékról nyolc százalékra kívánja bővíteni. Ráadásul a biomassza már most is hozzásegíti a Daxot ahhoz, hogy évente félmillió tonnával csökkenthesse széndioxid-kibocsátását.

Idén mind az Egyesült Államok, mind pedig India több szenet igényelne erőművei és kokszolói számára, mint amennyit korábban prognosztizáltak - írta a Bloomberg. Az indiai megrendelések 22 százalékkal, 27,4 millió tonnára bővülnek, jövőre pedig további növekedés várható, 30,4 millió tonnáig. Az amerikai kereslet 21 százalékkal, 31,6 millió tonnára, majd 37,6 millió tonnára ugrik a két esztendő során. Mindemellett Dél-Korea, Tajvan és Olaszország előreláthatóan szintén nagyobb mennyiséget szerez majd be a külföldi piacokon, Németország és Izrael viszont feltehetően csökkenti importját. Indonézia, a legnagyobb exportőr, idén 8,8 százalékkal lendítheti fel kivitelét, ami elérheti a 136,3 millió tonnát, míg Ausztrália öt százalékkal, 115,6 millió tonnára futtatja fel exportját, a Dél-afrikai Köztársaság pedig 72,4 millió tonnányi szénnel látja el vásárlóit, s ez hétszázalékos növekedést jelent.